Jak zdobyć wulkan El Teide na własną rękę?

Samodzielne zdobycie Teide to niewątpliwie wycieczka dla odważnych, spragnionych adrenaliny, szukających wolności i oczyszczenia, chcących sprawdzić swoje możliwości… no i na pewno dla tych, którym kondycja na to pozwala.

Jest kilka sposobów zdobycia El Teide

  • Najprostszym jest rezerwacja terminu Teleferico wraz z zezwoleniem wejścia na szczyt, wjazd kolejką prawie na samą górę i pokonanie ostatniego odcinka pieszo. Rezerwacji należy dokonać z około dwumiesięcznym wyprzedzeniem.
  • Jeżeli marzycie o ujrzeniu bajecznie pięknego wschodu słońca z najwyższego szczytu Hiszpanii polecamy pełną przygód trasę i zdobycie wulkanu na własną rękę. Wycieczka wymaga wyłącznie rezerwacji noclegu w schronisku Altavista.
  • Jeśli nie ma już pozwoleń oraz wolnych noclegów w schronisku Altavista, nie martwcie się! Mamy dla Was sprawdzone rozwiązanie. Musicie wejść na szczyt przed godziną 9 rano, kiedy to pierwsi strażnicy sprawdzający pozwolenia wjeżdżają kolejką do pracy. Średni czas wejścia z Montaña Blanca na szczyt to około 6 godzin, dlatego należy rozpocząć trasę maksymalnie o godz. 2 nad ranem.

Poniżej znajdziecie szczegółowy opis samodzielnego podbicia szczytu wulkanu.

Pamiętajcie również, że w naszej ofercie znajdziecie opcję zdobycia El Teide pod skrzydłami naszego doświadczonego przewodnika. On zadba o Wasze bezpieczeństwo i komfort, a to bardzo ważne na tak wymagającej trasie.

Na początek musimy dostać się w okolice wulkanu. Jeśli jedziemy samochodem sprawa jest prosta. Z kolei autobus na Teide wyjeżdza ze stacji Costa Adeje o godz. 9.15, numer 342. I jest to jedyny autobus i jedyna pora, którą mamy do dyspozycji. Podróż trwa 1,5h. Należy wysiąść na przystanku Montaña Blanca, który znajduje się na wysokości około 2300 m n.p.m. Droga do schroniska jest bardzo dobrze oznakowana (szlak nr. 7), trasa zajmuje około 4 godziny pieszo. Pamiętajcie by zdążyć do schroniska przed 22.00. Wysiłek wynagradzają cudowne krajobrazy, przepiękny zachód słońca i wreszcie nocne niebo zasiane milionami gwiazd.

Aby dotrzeć na wschód słońca, ze schroniska należy wyruszyć około godz. 5.30 rano. Do kolejki można dojść w mniej więcej godzinę, półtorej. Z Teleferico do szczytu brakuje już tylko pół godziny drogi. Tam czeka na nas niezapomniany widok na budzący się do życia poranek. Można podziwiać bezkres oceanu, sąsiednie wyspy otulone chmurami i wielobarwne niebo. Jest to niewątpliwie niezapomniany widok. Jednak najbardziej spekatularnym obrazem jaki możemy ujrzeć ze szczytu jest majestatyczny cień wukanu. Jego odbicie widać począwszy od tafli oceanu aż po chmury, które o poranku kłębią się nad sąsiednimi wyspami. Jest to krajobraz, którego nigdy nie zapomnicie.

Powrót z El Teide do punktu wyjściowego Montaña Blanca zajmuje około 4 godziny. Autobus powrotny odjeżdża o godzinie 15:15.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania lub uwagi związane ze zdobywaniem szczytu el Teide, zapraszamy do kontaktu!

Kilka dodatkowych informacji

  • Jeśli zatrzymujesz się w schronisku na noc, masz możliwość wejścia na szczyt El Teide bez zezwolenia, do godziny 9.00 rano.
  • Pamiętajcie o odpowiednim ubiorze. Na nocną wycieczkę koniecznie zabierzcie ubrania z długimi rękawami, kurtkę, rękawiczki i czapkę. Koniecznie zabierzcie również latarki czołowe i prowiant.
  • Na wulkanie jest wyczuwalny zapach siarki, który może u niektórych powodować mdłości.

Użyteczne linki

Jeśli spodobał Ci się nasz poradnik, z pewnością spodobają Ci się także nasze wycieczki i atrakcje! W razie jakichkolwiek wątpliwości, wyślij nam zapytanie.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. All fields are required.