Karnawał na Teneryfie

Karnawał na Teneryfie

Karnawał na Teneryfie

Karnawał na Teneryfie jest jedną z najciekawszych atrakcji na wyspie. Organizowany na ogół na przełomie lutego i marca, corocznie przyciąga tłumy turystów. Jego termin zmienia się każdego roku, bowiem zależy od daty świąt Wielkanocnych. W roku 2022 rozpoczyna się 24 stycznia, jednak sama Fiesta uliczna dopiero 25 lutego i potrwa aż do 1 marca. Karnawał Santa Cruz de Tenerife znajduje się w pierwszej dziesiątce najbardziej znanych i najlepszych tego typu imprez na świecie. Na szczycie tego rankingu znajduje się żywe i pełne kolorów Rio de Janeiro w Brazylii, a także niezwykle widowiskowy Karnawał Maskowy w Wenecji. Karnawał na Teneryfie jest może odrobinę mniejszą imprezą, jednak na pewno nie brakuje mu typowego dla Kanaryjczyków splendoru. W trakcie karnawałowego tygodnia ulice Santa Cruz de Tenerife wypełniają się muzyką, radością, tańcem i mnóstwem kolorowych przebierańców. Jeśli chodzi o imprezy na Teneryfie, to jest to wydarzenie niewątpliwie warte uwagi i wpisania do kalendarza.

Szczegółowy plan wydarzeń karnawału 2023 znajdziecie poniżej.

Impreza karnawałowa (ostatni tydzień) / Fiesta Uliczna

Karnawał w Santa Cruz de Tenerife rozpoczyna się w piątek, dzień po Tłustym Czwartku, kiedy to ma miejsce spektakularna parada otwierająca imprezę, w której wszystkie grupy karnawałowe przechodzą głównymi ulicami miasta, obwieszczając nadejście Karnawału. Parada trwa ponad 4 godziny, rozpoczyna się w Parque de la Granja i kończy na Plaza de España. Zobaczymy tutaj Królową Karnawału, a także jej Druhny, każda w niezwykle fantazyjnym pojeździe. Pod koniec, późnym wieczorem rozpoczyna się fiesta nocna. Zabawa trwa na ulicach miasta nieprzerwanie, aż do wczesnych godzin porannych kolejnego dnia. Fiesta nocna odbywa się co noc, aż do Środy Popielcowej.

Karnawał na wyspach kanaryjskich

Fiesta Dzienna

Impreza dzienna rozpoczyna się w sobotę w południe. Sobota jest Dniem Tańca, w centrum miasta ustawia się liczne sceny, na których występują na ogół latynoscy artyści. Jedna z głównych ulic karnawału to ulica „Bethencourt Afonso”, popularnie znana jako „Calle San José”. Niedziela karnawałowa to Dzień Rodziny. Do Santa Cruz przyjeżdżają całe, wielopokoleniowe familie, często przebrane tematycznie, aby wyróżniać się z tłumu. Poniedziałek to kolejny dzień imprezy i występy kolejnych artystów na ustawionych scenach. Wtorek zapowiada koniec Karnawału, odbywa się tego dnia uroczysta parada końcowa, wzdłuż Avenida de Anaga. Kolejny raz można zobaczyć przejazd Królowej i Druhen, a także wszystkie kolorowe grupy taneczne. Punkt kulminacyjny Karnawału na Teneryfie ma miejsce w Środę Popielcową, pierwszy dzień Wielkiego Postu, kiedy to obchodzony jest pogrzeb Sardynki. Jest to symboliczne pożegnanie z Karnawałem, dlatego też jego uczestnicy często głośno zawodzą i histeryzują. Sardynka jest ogromną, tekturową konstrukcją, która zostaje spalona na zakończenie imprezy.

Karnawał na Teneryfie – przed Fiestą Uliczną

Jednak, zanim rozpocznie się wielka fiesta na ulicach miasta, Karnawał w Santa Cruz ma w programie wiele innych atrakcyjnych wydarzeń. Odbywa się tutaj wiele różnych konkursów, m.in. konkurs kostiumowy, w którym nagradzane są najbardziej oryginalnie ozdobione pojazdy, a także wybór oficjalnej piosenki karnawału, wybór Królowej Trzeciego Wieku i Królowej Dzieci. W tym tez czasie ma miejsce oficjalna prezentacja w Ratuszu, kandydatek na Królową Karnawału. Kandydatki występują w niezwykle oryginalnych i kreatywnych strojach – fantazjach, stworzonych specjalnie na tę okazję przez znanych projektantów. Wyniki ogłasza się na wielkiej Gali, w środę poprzedzającą Tłusty Czwartek, tuż przed rozpoczęciem wielkiej Fiesty ulicznej. W Gali tej uczestniczą również setki artystów-tancerzy amatorów, przebranych tematycznie w piękne, błyszczące i kolorowe kreacje, tworząc zarazem niepowtarzalną atmosferę i niezapomniane wrażenia.

Karnawał na Teneryfie 2024

Daty karnawału w Santa Cruz de Tenerife 2024 są już potwierdzone. Wyjdzie on na ulice od piątku, 9 lutego 2024 r. do niedzieli, 18 lutego 2024 r., poprzedzając ten okres wydarzeniami w teatrach oraz centrum kongresowym. Karnawał w Santa Cruz w 2019 roku był ostatnim, który obchodzono z całkowitą normalnością, ze względu na kalimę w 2020 r., następnie pandemię w ostatnich latach, jak również z tego samego powodu przesunięcie daty karnawału w roku 2022. Dlatego też karnawał w 2023 był jednym z największych w ciągu ostatnich lat. Kolejna edycja karnawału 2024 r. nie zwolni tempa, ponieważ szykuje się równie huczna impreza co w zeszłym roku. Lokalni już szyją i kupują swoje stroje, a turyści rezerwują loty i hotele. Możecie już dokładnie zaplanować swój karnawałowy wyjazd na Teneryfę.  Poniżej znajdziecie temat przewodni imprezy i plan wydarzeń.

 

Temat przewodni karnawału 2024: Telewizja

 

Plan wydarzeń karnawału 2024:

9 lutego, piątek – Parada otwarcia karnawału na ulicach

10 lutego, sobota – Konkurs Rytmu i Harmonii

11 lutego, niedziela – Pierwszy karnawał w ciągu dnia

12 lutego, poniedziałek – Karnawałowy poniedziałek

13 lutego, wtorek – Wielka parada karnawałowa 2023

14 lutego, środa – Pogrzeb Sardynki

15 lutego, czwartek – Festiwal Rondallas

16 lutego, piątek – Parada karnawałowa dla dzieci

17 lutego, sobota – Drugi karnawał w ciągu dnia

18 lutego, niedzielaZakończenie karnawału, parada zabytkowych samochodów

 

Imprezy nocne: Największe nocne zabawy odbywają się zawsze po najważniejszych wydarzeniach karnawału – Głównej paradzie kanawału, Pogrzebie Sardynki oraz w ostatni weekend (piątek oraz sobota).

Oficjalny program karnawału znajdziecie na stronie: Carnivaland.

You've just added this product to the cart: