Lotniska na Teneryfie

Lotniska na Teneryfie

Lotniska na Teneryfie

Lot samolotem to świetne rozwiązanie dla większości podróżujących. Głównie ze względu na szybkość połączeń, bowiem w obecnych czasach, przy sporej popularności lotów tzw. „low cost”, nie można niestety mówić o zbytniej wygodzie. Lotniska na Teneryfie są dwa. Na południu wyspy – Lotnisko Reina Sofia oraz na północy – Lotnisko Tenerife Norte (stara nazwa: Los Rodeos). Południowe lotnisko na Teneryfie obsługuje w większości loty międzynarodowe, natomiast na północy królują przede wszystkim połączenia krajowe w Hiszpanii, a także pomiędzy wyspami. Zdarzają się oczywiście, głównie z powodów warunków atmosferycznych, przekierowania lotów pomiędzy lotniskami. Dla osób zainteresowanych zakupem biletów lotniczych na Teneryfę przygotowaliśmy artykuł „Loty na Teneryfę”. Można w nim znaleźć informacje, jakie linie lotnicze oferują loty na Teneryfę, a także kilka przydatnych adresów gdzie szukać lotów czarterowych.

Teneryfa Lotniska – południowe lotnisko na Teneryfie (TFS) – Reina Sofia

Lotnisko południowe Reina Sofia to główne lotnisko na Teneryfie. Znajduje się ono pomiędzy miasteczkiem El Médano i znanym kurortem turystycznym Golf del Sur. Jest oddalone zaledwie 60 km od stolicy wyspy Santa Cruz. Tuż przed samym lądowaniem można z lotu ptaka podziwiać przepiękną, naturalną plażę La Tejita, a także charakterystyczną Czerwoną Górę (po hiszp. Montaña Roja), znajdującą się tuż przy miejscowości El Médano. Lotnisko południowe na Teneryfie otworzono dopiero w październiku 1978, jako drugie lotnisko na Teneryfie. Znajduje się tutaj pojedynczy pas startowy z betonu asfaltowego, o długości 3200 metrów i szerokości 45 metrów. Jeśli chodzi o obsługę ruchu turystycznego, jest to drugie lotnisko w Archipelagu Wysp Kanaryjskich (po pierwszym na Gran Canarii). Roczny przepływ podróżnych przekraczał tutaj przed pandemią 11 mln odwiedzających.

Link do oficjalnej strony Lotniska Tenerife Sur.

Teneryfa Lotniska – północne lotnisko na Teneryfie (TFN) – Tenerife Norte Ciudad de La Laguna

Lotnisko Tenerife Norte jest usytuowane nieopodal miasta uniwersyteckiego La Laguna i około 10 km od stolicy wyspy Santa Cruz. Można tutaj dojechać autostradą TF-5. Zostało otwarte już w styczniu 1941 roku. Do roku 1977, było to jedyne lotnisko na wyspie. W tym też roku miała tutaj miejsce bardzo poważna kolizja, gdzie zderzyły się ze sobą dwa samoloty Boeing 747. Jedna z największych tragedii w historii lotnictwa. Obecnie lotnisko Tenerife Norte obsługuje przede wszystkim połączenia z Hiszpanią kontynentalną i kursy pomiędzy wyspami na Archipelagu. Często można tutaj zobaczyć niewielkie samoloty Binter Canarias, które ułatwiają komunikację pomiędzy wyspami. Każdego roku korzysta z tego lotniska ponad 4 mln podróżnych. Jest to obecnie piąte, co do ruchu turystycznego, lotnisko na Wyspach Kanaryjskich.

Link do strony oficjalnej Lotniska Tenerife Norte.

Jeżeli jeszcze nie masz noclegu, sprawdź również nasz artykuł Noclegi na Teneryfie! Znajdziesz w nim opis możliwości, polecane hotele, a także mapę bookingu gdzie będziesz mógł sprawdzić aktualne ceny!

You've just added this product to the cart: