Maseczki w Hiszpanii nie będą już obowiązkowe

Maseczki w Hiszpanii nie będą już obowiązkowe

Maseczki w Hiszpanii nie będą już obowiązkowe!

Maseczki w Hiszpanii nie będą już obowiązkowe w pomieszczeniach zamkniętych od 20 kwietnia 2022 r. Dekret królewski znoszący obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych zostanie zatwierdzony w Radzie Ministrów we wtorek 19 kwietnia. W związku z tym wejdzie w życie dnia następnego – wyjaśnił Minister Zdrowia, Carolina Darias.

Ograniczenie to wśród dużych krajów Unii Europejskiej utrzymuje się tylko w Niemczech, Portugalii i we Włoszech. Niewątpliwie kroki te zostały podjęte ze względu na pozytywny dla nas rozwój pandemii oraz bardzo wysoki wskaźnik zaszczepień społeczeństwa, który sięga około 92% populacji. Chociaż na posiedzeniu rady padła propozycja ściągnięcia restrykcji przed Świętami Wielkanocnymi. Z obawy jednak na duże przemieszczanie się ludzi, jak i liczne imprezy organizowane w tym czasie, w rezultacie obostrzenie to wejdzie w życie dopiero po Wielkanocy.

W związku ze zwiększonym ryzykiem podczas świąt, władze Hiszpańskie postanowiły wprowadzić kilka wyjątków, gdzie maseczki wciąż będą obowiązywały. Bezsprzecznie obowiązek ten będzie stosowany w szpitalach i przychodniach. Dla personelu, jak i pacjentów, jeżeli obszar jest wspólny. W domach opieki obowiązek noszenia maseczek będzie tylko dla personelu i odwiedzających. A mieszkańcy domów opieki będą mogli cieszyć się swobodnym oddychaniem przez cały czas. Restrykcja ta pozostanie też w transporcie publicznym z powodu utrudnień w dezynfekcji, jak i dużej liczby przemieszczających się osób. Godne uwagi są pozostawione wątpliwości dotyczące firm. Minister Zdrowia Carolina Darias poinformowała, że to działy prewencji każdego miejsca pracy ustalą, jak powinno wyglądać jego zastosowanie. Nie wyjaśniła jednak, czy będą w stanie zmusić pracowników do korzystania z tej ochrony.

Konkludując, na zakończenie maseczki w Hiszpanii w końcu trafiają do kosza. Nie będą już powodem różnych błędnych spekulacji czy można wejść do sklepu, czy restauracji bez niej, czy też nie. Niewątpliwie dla naszego własnego bezpieczeństwa, będą one wciąż obowiązkowe w miejscach takich jak szpitale czy autobusy, gdzie istnieje wysokie ryzyko zarażenia.

Źródło tekstu:

Canarias7 

Zredagowane przez:

Agnieszka Sklorz

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *