Jak zdobyć wulkan El Teide?

Wulkan El Teide

Jak zdobyć wulkan El Teide?

Jest kilka sposobów by wejść na wulkan El Teide. Poniżej znajdziecie kilka szczegółowych opisów samodzielnego podbicia szczytu wulkanu.

Na początek musimy się dostać do „stóp” wulkanu. Wyjściowa wysokość z której wyrusza kolejka Teleférico oraz gdzie zaczyna się szlak pieszy to 2200 m n.p.m. W zależności czy wybraliśmy opcję z noclegiem, czy chcemy podjąć się jednorazowego wejścia, musimy dokładnie zaplanować naszą podróż!

Wulkan El Teide można zdobyć na 3 różne sposoby:

Łatwy – ze wcześniejszym zarezerwowaniem pozwolenia na wejście na szczyt oraz wjazdem kolejką.

Średniozaawansowany – pieszo z przystankiem na nocleg oraz ze wcześniejszym zarezerwowaniem schroniska Altavista.

Zaawansowany – pieszo, nocą (około 5h marszu) bez potrzeby rezerwacji pozwoleń, o ile dotrzemy do szczytu przed godziną 9.00 rano wraz z pojawieniem się pierwszych strażników. Mimo, że ochrona po przybyciu sprawdza pozwolenia na wejście na szczyt, pojawienie się tam wcześniej jest w pełni legalne.

Kolejka Teleferico

Wyprawa na wulkan El Teide w dzień z rezerwacją pozwolenia

Wycieczka o najmniejszym stopniu trudności, wymaga jednak zarezerwowania pozwolenia ze znacznie wcześniejszym wyprzedzeniem czasu. Na zdobycie bezpłatnego pozwolenia czeka bardzo wiele chętnych, stąd też średni czas rezerwacji od 3 do 6 miesięcy wcześniej. Wystarczy wejść na stronę „narodowego parku El Teide” oraz zabukować konkretny termin i godzinę w przedziale czasowym co 2 godziny. Należy podać numer dokumentu, paszportu bądź dowodu osobistego. Następnie rezerwujemy termin na wjazd kolejką Teleférico, na tę samą datę i godzinę, która widnieje na pozwoleniu wejścia na szczyt. Wjazd kolejką trwa zaledwie 7 minut, a koszt biletu to 37 euro w obie strony. Od górnego wjazdu kolejki, na wierzchołek El Teide trzeba dostać się pieszo. Trasa to około 700 m, jednak jako, że maszerujemy pod górę, czas na wejście szacuje się na około 30 min. Powinniśmy pamiętać, że wysiadając z kolejki wzbijamy się na wysokość 3550m n.p.m. gdzie powietrze staje się rzadsze, a my odczuwamy zmianę ciśnienia.

Wyprawa na wulkan El Teide z noclegiem w schronisku (Opcja tymczasowo niedostępna)

Wyprawa z noclegiem w schronisku jest nieco trudniejsza, ale także oferuje znakomitą przygodę. Jednym z ważnych aspektów jest to, że nie potrzebujemy pozwolenia na wejście na szczyt. Wystarczy jedynie zarezerwować nocleg na oficjalnej stronie schroniska „Altavista”. W zależności od sezonu i natężenia turystów należy dokonać rezerwacji od dwóch tygodni do dwóch miesięcy przed wyprawą. Koszt takiego noclegu to 21 euro z możliwością zamówienia tylko jednej doby.

Ważne jest by dotrzeć do schroniska przed godziną 21.00. Droga do domu noclegowego jest bardzo dobrze oznakowana (szlak nr. 7). U stóp Montaña Blanca, gdzie rozpoczyna się szlak znajduje się niewielki parking na około 10 samochód. Pieszo, trasa zajmuje około 4 godziny. Weźmy też, pod uwagę przystanki na odpoczynek, które zwłaszcza wciągu dnia, kiedy świeci słońce, są niezwykle istotne.

Dostać się do bazy wulkanu możemy na dwa sposoby. Jeżeli, mamy samochód sprawa jest prosta, a my sami możemy zadecydować, o której wyruszamy. Z kolei podróż autobusem, będzie wymagać większej organizacji. Autobus na wulkan El Teide wyjeżdża ze stacji Costa Adeje o godz. 9.15, numer 342. I jest to jedyny miejski pojazd i jedyna pora, którą mamy do dyspozycji. Podróż trwa około 1,5h. Należy wysiąść na przystanku Montaña Blanca, który znajduje się na wysokości szlaku 2200 m n.p.m. Jeżeli dotrzemy do schroniska wcześniej, będziemy mieli czas na obcowanie z naturą i cieszenie się malowniczymi widokami.

Opcja z noclegiem jest dobra dla osób, które nie adaptują się szybko do zmiany wysokości i ciśnienia oraz potrzebują dłuższego odpoczynku. Alternatywa ta, daje możliwość stopniowego zaakceptowania i „oswojenia się” z warunkami atmosferycznymi.

Od schroniska do szczytu

Jeśli dotarliśmy już do schroniska, spokojnie możemy się zrelaksować i przygotować na drugą część trasy. Z wysokości 3266m n.p.m zamierzamy wzbić się na 3718 m n.p.m szczyt wulkanu El Teide. Podczas tej przygody przede wszystkim zależy nam, by zdążyć na piękny widok wschodu słońca ze szczytu góry. Wschód na Teneryfie jest pomiędzy 7.00 a 8.00 rano. Możemy to dokładnie sprawdzić wpisując w google „sunrise El Teide„. Droga ze schroniska do szczytu to około 1.5h. Warto jednak nie przesadzić z zapasem czasu, ponieważ czekanie na szczycie może być uciążliwe ze względu zimny, przeszywający wiatr.

Rekomendujemy wyruszyć około 5:30, dostosowując czas do sprawdzonej wcześniej godziny wschodu. Stopień trudności trasy zwiększa się ze względu na rzadsze powietrze w atmosferze, co sprawia iż tlen przyswajamy znacznie wolniej, a co za tym idzie, szybciej się męczymy. Kolejnym aspektem jest znacznie większe nachylenie oraz kamienista nawierzchnia. Po około godzinnym marszu spotkamy na swojej drodze górną stacje kolejki, a tuż za nią ujawni nam się szczyt wulkanu, do którego pozostaje nam do przejścia 700m.

Ostatni odcinek do naszego celu jest zdecydowanie najbardziej stromym dotychczas. Mimo, że jest krótki a czas na jego pokonanie szacuje się na pół godziny, powinniśmy zadbać o niewielki zapas czasu. Dość trudny fizycznie, dla większości z nas odcinek, wymaga częstych i krótkich postojów. Kiedy już uda nam się przemierzyć wyzwanie, będziemy mogli cieszyć się niesamowitymi widokami o wschodzie słońca.

Szlak montańa blanca
Znaki na szlaku El Teide
Szlak na El Teide
Cień wulkanu El Teide

Wyprawa na wulkan El Teide nocą

Opcja zdecydowanie dla aktywnych osób o dobrej kondycji. Pamiętajmy, że trasa cały czas pnie się w górę, zmieniając kąty nachylenia na poszczególnych odcinkach. Oznacza to, że przed podjęciem się tego wyzwania dobrze przygotować się fizycznie. Bezpiecznie byłoby zacząć od prostszych szlaków górskich zwiększając stopień trudności, bądź po prostu zacząć uprawiać sporty zwiększające naszą kondycję.

Podróż odbywa się nocą, a dotrzeć musimy przed wschodem słońca. Warto odpocząć przed wysiłkiem – dobrze jest przespać się 2-3 godziny przed wyruszeniem do stóp wulkanu. Średni czas trasy od początku szlaku do schroniska wynosi 3 h, ze schroniska do kolejki 1h oraz odcinek końcowy 30 minut. Zauważcie, iż w tekście „wyprawa z noclegiem w schronisku” podajemy czas 4h od bazy wulkanu do schroniska. Powodem są znacznie częstsze przystanki ze względu na świecące w dzień słońce i wyższą temperaturę. Łącznie wejście w nocy zajmuje około 4.5 h marszu w zależności od możliwości i sprawności fizycznych danej osoby. Pamiętajmy, że każdy ma inny organizm, a czasy podane przez nas są szacowane według naszych osobistych doświadczeń oraz grup ludzi z którymi mieliśmy okazje uczestniczyć w tej przygodzie. Rekomendujemy, aby wyruszyć z Montaña Blanca, gdzie zaczynamy wędrówkę (szlak nr 7) około 2-3 w nocy. Zależy to, także od pory roku oraz godziny wschodu słońca.

Pierwszy trzy godzinny odcinek ocenilibyśmy na w miarę łagodny, stąd też lepiej zmierzać jednostajnym, w miarę dynamicznym tempem z krótkimi przystankami. Po dotarciu do schroniska, możemy zrobić sobie przerwę zatrzymując się na ławkach. Pamiętajmy jednak, że ta przerwa nie powinna być dłuższa niż 30 minut tak, by rozgrzane mięśnie nie zastały się. Oczywiście, miejmy na uwadze czas, jak już wiemy, planujemy dotrzeć przed wchodem słońca (google –  „sunrise El Teide„).

Od schroniska do szczytu

Zalecamy opuścić schronisko około półtorej godziny wcześniej. Następnie zaczyna się drugi odcinek, a wraz z nim stopień trudności zwiększa się. Nachylenie jest tam odrobinę wyższe z kamienistą nawierzchnią. Po przebyciu drugiego odcinka, docieramy pod górny wjazd kolejki. Tutaj ukazuje się nam nasza perełka, czyli sam szczyt El Teide. Odcinek krótki, lecz stromy. Oceniany na 30 minut do pokonania, jednak wymagający wielu przystanków dla większości z nas z racji małej ilości tlenu w rozrzedzonym powietrzu. Kiedy już zmierzymy się z tym wyzwaniem, będziemy mogli cieszyć się pięknymi widokami o wschodzie słońca.

You've just added this product to the cart: