Autobusy na Teneryfie

Autobusy na Teneryfie

Autobusy na Teneryfie

Sieć komunikacji miejskiej na Teneryfie jest bardzo dobrze rozwinięta, dzięki czemu Autobusem na Teneryfie można dostać się prawie wszędzie. Oczywiście jest to czasochłonne i mniej wygodne niż podróżowanie samochodem, jednak może to być dobre rozwiązanie dla osób niezmotoryzowanych. Autobusy na Teneryfie przyjeżdżają w większości według rozkładu, jednak mogą zdarzyć się drobne opóźnienia. Jak to bywa z komunikacją miejską, dobrze uzbroić się w cierpliwość. Jako że wiele osób szuka informacji na temat – Teneryfa autobusy, przygotowaliśmy dla Was odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jeżeli jednak nie przemawia do Was podróżowanie komunikacją miejską na Teneryfie, sprawdźcie naszą ofertę wynajmu pojazdów na Teneryfie.

Jak korzystać z autobusów miejskich na Teneryfie?

Większość przystanków autobusowych na Teneryfie jest na żądanie. Zarówno przy wsiadaniu (należy pomachać na przystanku w celu zatrzymania autobusu), jak i przy wysiadaniu (należy nacisnąć przycisk informujący o chęci zakończenia podróży). Aktualny rozkład jazdy można znaleźć na oficjalnej stronie komunikacji miejskiej: titsa.com. W autobusach można płacić gotówką (należy mieć drobne) lub używać karty autobusowej tzw. Bono Ticket. Istnieje, także możliwość pobrania aplikacji Ten + Movil, na której możemy wykupić czasowe bilety (np. dniowe, tygodniowe).

Czym jest Bono Ticket?

Bono Ticket to karta autobusowa na doładowania. Jest to dużo wygodniejsza forma płatności w autobusie niż gotówka. Z tego względu, iż jedną kartę może używać nawet kilka osób. Trzeba tylko się upewnić, że jest załadowana na wystarczającą kwotę. Kartę używa się, aż do wyczerpania nabitego kredytu. Jeżeli, nie mamy pewności czy jest załadowana w większość punktów, w których można doładować kartę, można też poprosić o sprawdzenie konta.

Ile kosztuje Bono Ticket, gdzie kupić i jak doładować?

Bono Ticket można kupić i doładować na lotnisku, a także na wszystkich stacjach autobusowych na Teneryfie. Koszt biletu Bono to tylko 2,00€, natomiast doładowania rozpoczynają się już od 5,00€ (oczywiście można też za więcej – 10,00€, 15,00€, 20,00€ etc.) w zależności od potrzeb. Doładowanie karty można zakupić również w małych, lokalnych sklepikach przy przystankach autobusowych, jednak należy szukać symbolu Bono Ticket na witrynie.

Jak korzystać z Bono Ticket?

Przy wejściu do autobusu należy powiedzieć kierowcy cel podróży. Kierowca wbije na kasie cel i pobierze płatność z karty Bono Ticket. Formą alternatywną jest wejście do autobusu i przyłożenie karty Bono Ticket do kasownika, aż usłyszymy sygnał i zapali się zielona lampka. W ten sposób należy się również zachować, wysiadając z autobusu. Kolejny raz przyłożyć bilet Bono do kasownika (przy ekranie, nie pod nim), aż pojawi się komunikat COBRADO (jaka kwota) i ukaże się pozostałe saldo na karcie Bono Ticket. Jeżeli nie odbijemy karty przy wyjściu (zamykając kurs), a autobus ma przystanek końcowy w dalszej strefie, pobierze większą kwotę z karty.

Bilety 1-dniowe i 7-dniowe w aplikacji Ten+Movil

Aplikacja ta umożliwia wykupienie specjalnego biletu z nieograniczonym dostępem do wszystkich publicznych autobusów i tramwai na wyspie na okres jednego bądź 7 dni. Znajdziecie je pod nazwą „Tarjeta turística 1 dia” oraz „Tarjeta turística 7 dias”. Ich cena to 10,00€ za bilet jednodniowy i 50,00€ za tygodniowy. Czas do upływu ważności rozpoczyna się od pierwszego użycia biletu. By cieszyć się tańszym, a co za tym idzie częstszym podróżowaniem miejskimi autobusami, wystarczy ściągnąć aplikacje i dodać do wirtualnego portfela konkretną kwotę (nie da się jej cofnąć na konto bankowe) oraz wybrać opcję, która nas interesuje. Kiedy chcemy rozpocząć podróż, wsiadając do autobusu, w aplikacji w zakładce „Tickets” wybieramy rodzaj biletu, a następnie przycisk „Travel”. Po czym otworzy nam się czytnik do zeskanowania kodu QR. Znajduje on się w środku autobusu w formie naklejki, najczęściej w pobliżu kierowcy. Wystarczy zeskanować kod QR i okazać kierowcy.

Aplikacja ta posiada o wiele więcej opcji, jednak większość z nich to bilety dla lokalnych osób, które posiadają stałą rezydencję na Wyspach Kanaryjskich. Obecnie Rząd Teneryfy wprowadził darmowy transport po całej wyspie dla wszystkich ludzi posiadających wyżej wymienioną rezydenturę, jeżeli w ciągu miesiąca użyją transportu publicznego 15 razy. Regularny koszt biletu miesięcznego to 19,00€.

Gdzie szukać rozkładu jazdy autobusów na Teneryfie?

Aktualny rozkład jazdy autobusów na Teneryfie znajduje się na oficjalnej stronie komunikacji: titsa.com. Pełen rozkład jazdy sprowadza się tylko do godziny rozpoczęcia danej trasy oraz główniejszych punktów po drodze takich jak dworce autobusowe, lotniska itp. Istnieje też możliwość sprawdzenia aktualnego przyjazdu autobusu, skanując kod QR, który znajduje się na przystanku. Dodatkowo przystanki posiadają swoje konkretne nazwy i czterocyfrowy numer by łatwiej było znaleźć naszą dokładną lokalizację. Istnieje też możliwość sprawdzenia mapy, pokazującej najbliższe nam przystanki. Na stronie wyświetlają się jedynie autobusy, których czas przyjazdu jest w ciągu najbliższej godziny, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że czas pokazujący się na stronie/aplikacji jest obliczony w przybliżeniu i synchronizuje się z autobusem oraz miejscem, w jakim on się znajduje. Jeżeli jest korek na drodze lub przeciwnie brak postojów na przystankach na żądanie czas, jaki pokazywany jest na stronie/aplikacji może się zmienić o kilka minut.

My polecamy korzystanie z aplikacji Google Maps. Można w niej wybrać cel podróży i zaznaczyć opcję – transport publiczny. Jest to łatwiejszy sposób sprawdzenia rozkładu, zwłaszcza jeśli nie znamy dobrze terenu i nazw poszczególnych przystanków.

Gdzie można wybrać się autobusem na Teneryfie?

Ze względu na dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej na Teneryfie, firma przewozowa Titsa przygotowała mapkę z zaznaczonymi trasami i numerami autobusów łączącymi miejscowości turystyczne na Teneryfie. Można ją znaleźć tutaj.

Czy na Teneryfie są tramwaje?

Na Teneryfie można spotkać tramwaje niskopodłogowe, jednak tylko na północy w Santa Cruz i La Lagunie. Umożliwiają one szybsze połączenie komunikacyjne pomiędzy tymi dwoma dużymi, bliźniaczymi miastami. Istnieją również obiecujące plany połączenia północnej i południowej części wyspy koleją. Jednak są to plany i inwestycja na lata w przód.

Autobusy na Teneryfie – popularne połączenia:

110 – Costa Adeje – Los Cristianos – San Isidro – Santa Cruz

111 – Costa Adeje – Los Cristianos – Lotnisko Płd. – Santa Cruz

112 – Los Cristianos – Santa Cruz (bezpośredni)

40 – Costa Adeje – Los Cristianos – Lotnisko Płd.

342 – Costa Adeje – Los Cristianos – Vilaflor – Teleférico Del Teide – Montańa Blanca (piątki, soboty, niedziele i święta)

343 – Puerto de la Cruz – Lotnisko Płn. – Lotnisko Płd. – Los Cristianos – Costa Adeje 

355 – Buenavista del Norte – El Palmar – Masca – Santiago del Teide

470 – Los Cristianos – Las Galletas – Las Chafiras – Los Abrigos – El Medano

473 – Los Cristianos – Costa Adeje – Los Gigantes

Przydatne wyrazy:

Autobus – po kanaryjsku to Guagua (czyt. łała)

Przystanek autobusowy – Parada de Guaguas

Stacja autobusowa – Estacion de Guaguas

You've just added this product to the cart: