Baseny naturalne – Charcos

Baseny naturalne na Teneryfie – Charcos

Zbiorniki z zastygłej z wulkanu lawy o niesamowitych formach, wypełnione wodą z oceanu. Brzmi ciekawie, prawda? Takie zjawiska przyrodnicze to hiszpańskie „Charcos”, czyli baseny naturalne. Wyrzeźbione przez ekosystem formy skalne, tworza niewiarygodne obrazy, które napewno zostaną zapamiętane. Przybierają przeróżne kształty, często dziela się na kilka zborników, ale też są bogote w kolory. Porastająca ich dno roślinność wodna, dodaje uroku, ponieważ to ona wpływa na różnorodność kolorystyczną wodnych zbiorników. Zdarza się, że woda przybiera od cytrusowych odcieni żółci, pomarańczu, przez żabiozielone po lazurowo błękitne i turkusowe kolory. Miejsca, te naprawdę potrafią wywrzeć ogromne wrażenie. Co więcej, możemy się w nich kąpać cały dzień, ponieważ woda jest tam o kilka stopni cieplejsza. Jednakże, są bardziej i mniej otwarte baseny naturalne, od tego jak często następuje tam wymiana wody z oceanu, zależy jej temperatura.

Wśród występujących bardzo licznie na archipelagu wysp kanaryjskich i Teneryfie „Charcos”, znajdziemy popularne i turystyczne oraz te do których zazwyczaj ciężej dotrzeć, pozostawione w pełni w stanie pierwotnym. W pierwszych odrazu zauważymy ingerencję czlowieka, czasami są to tylko barierki ułatwiające schodzenie, nawierzchnia czy schodki, a czasami cały obszar wraz z ogrodzonym betonowym zabudowaniem. Dzikie baseny naturalne napewno są bardziej urokliwe, lecz niektóre z nich są mniej komfortowe ze względu na kamieniste podłoże czy trudność dostania się do nich. Napewno, zawsze warto zabrać ze sobą specialne buty do poruszania się w wodzie. Pamiętajcie, że nie są to plaże, nie posiadają ratowników, stąd też warto upewnić się czy zabrać ze sobą dzieci. Przy dużych przypływach, te najbardziej żywiołowe miejsca, z zwłaszcza z grotami i jaskiniami, mogą okazać się niebezpieczne. Stąd też przygotowaliśmy dokładny opis 8 najpiękniejszych basenów naturalnych na Teneryfie, tak byście mogli wybrać odpowiednią dla siebie opcję.

Baseny naturalne - Charco de los Abrigos

Charco de los Abrigos

Piękne, dzikie baseny naturalne do których, jednak niezbyt łatwo dotrzeć. Zmierzając trasą Los Abrigos w kierunku el medano, baseny znajdują się około 100 m po wyjechaniu z miasteczka Los Abrigos. Przed rozpoczynającym się dużym obszarem plantancji bananów, po prawej stronie zauważymy naturalną nieutwardzoną betonem, piaszczysto – kamienistą nawierzchnie. Należy wjechać, około 50 m w stronę oceanu. Jest to punkt docelowy, w którym możemy zostawić nasz samochód. Następnie czeka nas krótka droga pieszo w stronę plantacji, schodząc w dół po kamieniach. Na dole znajduje się kilka basenów o przeróżnych formach i kolorach; żółtych, zielonych oraz lazurowych. Pierwszy, największy zbiornik, który jest głównym tutaj „charco”, posiada zamontowaną, pomocniczą drabinkę do wejścia oraz wyjścia.

Baseny są głębokie i raczej nie dostaniemy stopami do dna. Tak więc, jest to miejsce o wyższym stopniu trudności, nie polecane dla rodzin z małymi dziećmi. Warte jednak zachodu, nawet dla tych, którzy nie zamierzają pływać – widoki na długo pozostaną w pamięci, a zdjęcia wychodzą tam niesamowite.

Charco de Isla Cangrejo

Publiczny basen naturalny ze znaczną ingerencją człowieka. Nie odbiera mu to jednak na jakości. Przedzierając się wązkimi uliczkami Los Gigantes, z oznaczeniami „charco”, dotrzemy na malutki punkt widokowy na znacznej wysokości, z ktorego ujawi nam się przepiękny widok na basen i ocean, przedzielonych betonowym murem. W tle czarne skały, na których znajdują się białe niskie budynki, tworzą niepowtarzalny klimat.

Podczas przypływu i niespokojnego oceanu, zetknięcie fali z betonowym murem, zamienia się w kilkumetrową taflę wody, dając niesamowity efekt. Lokalni upodobali sobie to zjawisko jako atrakcję, stając na murze i czekając, aż ich powali do basenu ściana wody.

Basen nie jest bardzo głeboki, a jego ogólny stopień trudności oceniamy na łatwy/średni, ze względu na silne, czasem przypływy. Jako, że jest to popularne miejsce w turystycznej miejscowości, znacznie więcej przebywa tam ludzi. Warto jednak zobaczyć to miejsce, zwłaszcza, że dotrzemy tam z głównego przystanku autobusowego Los Gigantes na piechotę.

Charco de isla Cangrejo
Charco del Tancoc - widok z góry
Charco del Tancon - widok z jaskinii

Charco del Tancón – „Niebieska jaskinia”

Charco del Tancon, czyli naturalny basen z błękitną jaskinią. Miejsce faktycznie robi wrażenie, choć nie zawsze jest bezpieczne i nie łatwo do niego dotrzeć. Baseny naturalne mieszczą się w Los Gigantes, nieopodal hotelu Globales Tamaimo Tropical, gdzie możecie zaparkować samochód. Następnie, należy zejśc w stronę oceanu między hotelem Barcelo Santiago a marketem HyperDino, po dotarciu do oceanu kierujecie się w prawo tj. w stronę klifów Los Gigantes. Na początku ujrzycie kompleks kilku basenów naturalnych, do których prowadzą schody w dół. To właśnie miejsce możemy śmiało polecić na całodzienne kąpiele w oceanie, ponieważ zejście do wody jest łagodne i bezpieczne. Oczywiście, jak na wszystkie kamieniste tereny, lepiej zaopatrzyć się w specjalne buty do wody. Warto też, wziąć ze sobą okulary bądź maski do nurkowania, tak byście mogli pływając podziwiać podwodny świat i kolorowe rybki.

Jeżeli, jednak jesteście ciekawi punktu centralnego Tancón, zamiast schodzić schodkami na dół, kontynuujcie drogę w prawo, aż do kamieni i głazów, po których zejdziemy na dół. Zastygła lawa uformowała okrągły basen pomiędzy skałami, co wygląda niewątpliwie zjawiskowo. Pod głazami znajduje się jaskinia, którą wypływają ludzie po wskoczeniu w lazurowy okrągły basen. Istnieje też możliwość zejścia z drugiej strony, po kamieniach i zobaczenia jaskini „od dołu”. Kluczem korzystania z basenu jest rozsądek, ponieważ miejsce uważane jest za naprawdę niebezpieczne, a wszystko zależy od pływów oceanu. Kiedy woda jest spokojna i jej poziom jest niski, możemy pływać w basenie, jednak kiedy przydzie przypływ i poziom wody podniesie się, ocean wypełnia całą jaskinię, a to staje się bardzo niebezpieczne i utrudnia wydostanie się z basenu. Często, przy dotarciu na miejsce woda jest spokojna, a w przeciągu godziny sytuacja może się zmienić.

Także, jeśli nawet zdecydujecie się tylko na chwilę zobaczyć słynne „Charco del Tancón”, pamiętajcie że obok macie fantastyczne baseny naturalne, w których możecie spędzić idealny dzień opalając się, snurklując i pływając. Na górze, tuż przy wyjściu obok schodów, znajduje się bar z kanapkami, hamburgerami, lodami i innymi przysmakami.

Charco de los Mujeres

Baseny naturalne ulokowane na północnym-zachodzie to bajeczne miejsce wokół malowiczego krajobrazu. Dojście od parkingu wąskimi uliczkami zajmuje 10-15 min, jednak kiedy uda nam się dotrzeć ujrzymy dwa połączone ze sobą baseny z ciekawie uformowanych skał. Otoczają je wysokie góry, które z basenów zapewniają niesamowity widok. Nie zauważymy tu ingerencji człowieka, a więc zachowano ich pierwotny stan co jest dodatkowym plusem. Mimo, to basen jest bezpieczny i o niskim stopniu trudności. Tuż przy wejściu mamy płytką wodę, która stopniowo robi się głębsza – maksymalnie po szyję dorosłej osoby. Co więcej, jeśli zapomnisz specjalnych butów do chodzenia w wodzie, w niczym to nie przeszkodzi, bo podłoże jest obrośnięte miękkimi glonami. Jako, że następuje tam niewielka wymiana wody z oceanu, jej temperatura jest wyższa.

Miejsce zdecydowanie fantastyczne dla rodzin z dziećmi. Jedyną uwagą są ostrawe skały, przez co leżenie jest niemal niemożliwe – jednak jest to cecha, niemalże wszystkich „Charcos”. Polecamy, ponieważ jest to jeden z najlepszych basenów naturalnych pod względem wizualnym, bezpieczeństwa oraz komfortu.

Basen naturalny - Charco de los Mujeres
Baseny naturalne - Charco del Viento

Charco del Viento

Kiedy dojedziemy na parking i zajrzymy przez barierkę, widok zapierze nam dech w piersiach! Z góry ukazuje nam się niesamowity widok na ogromny basen naturalny z dwoma mniejszymi po obu stronach. Połączone trzy zbiorniki, tworzą ciekawą kompozycję, w których zależeni od miejsca, woda ma różne kolory – od odcieni zieleni, po błękit i turkus. Przed nami cała sterta schodków do zejścia w dół. Zdecyowanie są one tego warte. Docierając na dół zobaczymy duże przestrzenie ze skałami, wypełnione wodą, a nawet mniejsze zbiorniki o średnicy 2m. Główna część „Charco” posiada niewielkie wybrzeże, także nie musimy wskakiwać do głębokiej wody.

Jednak basen ma swoje minusy. Teren jest bardzo kamienisty – bez specialnych butów ani rusz. Ponadto, musimy być uważni by nie obić się o ostre skały, które pojawiają się też na głębszej wodzie. Północno-wschodnia część zbiornika, czyli długi wąski korytarz z zieloną, przejrzystą wodą – jest dla odważnych. Niesamowity, kolor wody kontrastujący z szarymi skałami kusi, jednak by się tam dostać lokalni skaczą ze skałek i opływają kolosalny basen, dostając się do wąskiego brzegu na środku.

Charco de la Laja

Leży blisko wcześniej opisywanego El Viento, również jest to basen publiczny. Dużo mniejszych rozmiarów niż jego poprzednik, ale równie warty zobaczenia. La Laya to jeden okrągły zbiornik wśród wysokich ciemnych, skalnych ścian. Najbardziej zjawiskowy efekt tworzy dno, którego kamienie obrośnięte przez mchy i wodne rośliny tworzą niesamowitą fakturę. Ich różnorodne kolory przebijają się przez lazurową taflę wody. Dojazd do miejsca jest bezproblemowy, a do przejścia mamy jedynie kilknanaście schodków w dół. Jedyny płaski teren to dojście do zbiornika, tak więc nie poleżymy raczej w tym miejscu.

Basen posiada zejście schodkami w dół, tak więc dostęp do niego jest bardzo prosty. Mimo, że jest to publiczne miejsce wygląda bardzo naturalnie, ponieważ zostawiono jego kamienisą otoczkę w nienaruszonym stanie. Basen ocenilibyśmy na bezpieczny i o niskim stopniu trudności – osoba dorosła na większej części podłoża jest w stanie stanąć na dnie. La Laya i El Viento można odwiedzić jednego dnia ze względu na to, że znajdują się obok siebie i kompletnie się różnią – kształtem oraz przedewszystkim wielkością.

Baseny naturalne - Charco de la Laja
Baseny naturalne - Charco del Caleton

Charco del Caletón

Znajdujące się w znanej ze swojej historii Garachico (przeczytaj więcej w artykule – miejscowości Teneryfy) publiczne baseny, są bardzo przyjemnym miejscem, ponieważ łatwo do nich dotrzeć, a dzięki barierkom i schodkom jest łatwo dostępny dla ludzi. Na terenie jest płaska przestrzeń, na której można rozłożyć ręczniki. Basen ten posiada też swoją słabszą stronę, bo zawsze jest tu dużo ludzi. Ze względu na lokalizację w środku miasta lokalni i turyści chętnie odwiedzają to miejsce. Często też można tu spotkać dzieci w wieku szkolnym, ponieważ jest to jeden z bezpieczniejszych „Charco”.

W sezonie teren jest strzeżony, jako że każdego roku rozkładana jest wieżyczka ratownicza. Jeśli, będziecie na wakacjach na północy, bądź z młodszym towarzystwem, napewno warto odwiedzić to miejsce. Bez wątpienia, miejsce sprawdzi się nawet u osób bojących się żywiołu oceanu jako, że woda tam jest całkowicie spokojna.

Charco del Sauzal

Wybrzeże o pięknej zielono-turkusowej wodzie z mnóstwem różnorodnych charcos, a także kąpielisk. Miejsce to można, by nazwać „kompleksem” basenów naturalnych, które naprawdę warto odwiedzić. Trafić może nie jest łatwo, więc mamy dla Was małą wskazówkę.

Tuż przed samym El Sauzal, nawigacja poprowadzi Was w bardzo wąską uliczkę w dół. Kawałek za wjazdem stoi mylący znak zakazu, jednak w dzień śmiało można tam wjeżdżać, ponieważ widnieje pod nim tabliczka z napisem „Nie dotyczy w godzinach 8-22”. Wąska, kręta droga przy klifach doprowadzi nas do parkingu. Schodząc schodami w dół, ujawnią nam się fantastyczne widoki z nietypowo wyrzeźbionymi, czarnymi skałami kontrastującymi z oceanem. Kontynuując drogę w lewo, miniemy kilka ciekawych charcos – jednak w zależności od przypływu nie wszystkie są w pełni bezpieczne. Jednak po około 10 minutach spaceru od parkingu, dojdziemy do jednego z piękniejszych miejsc El Sauzal. Naszym oczom ujawi się turkusowo-zielona tafla wody z ogromna jaskinią, pod kilkunastometrowym majestatycznym klifem. Jest to kąpielisko, gdzie woda jest bardzo głęboka, jednak są tam zainstalowane barierki i nie ma większej trudności z wejściem i wyjściem. Obok tego miejsca, pomiędzy skałami, znajdują się również mniejsze i większe charcos.

Zalecamy zabrać ze sobą specjalne buty, dlatego że podłoże jest naprawdę kamieniste. Niewątpliwie, polecamy to miejsce, ze względu na ogromny wybór kąpielisk i rozmaitość wybrzeża El Sauzal – każdy znajdzie coś dla siebie.

Baseny naturalne w El Sauzal
You've just added this product to the cart: