Pogoda na Teneryfie

Pogoda na Teneryfie

Planując swój upragniony, urlop na pewno zastanawiasz się, jaki miesiąc będzie najlepszy oraz jaka jest ogólnie pogoda na Teneryfie. Odpowiadając na Wasze pytanie, jest to wyspa, która daje gwarancję dobrej pogody przez większą część roku. Średnia temperatura roczna to 21.5°C, przy czym należy zaznaczyć, iż pogoda na Teneryfie może się nieco różnić w zależności od tego, czy na miejsce swoich wakacji wybraliście Północ, czy Południe wyspy. Teneryfa to największa wyspa w Archipelagu Wysp Kanaryjskich znajdujących się na Oceanie Atlantyckim. Na tym niewielkim kawałku ziemi, bo tylko 2034 km2, można spotkać mnóstwo przeróżnych mikroklimatów. Wystarczy mniej niż kilkanaście kilometrów w dowolnym kierunku, aby zobaczyć zupełnie odmienny klimat. Na pewno zastanawiacie się, dlaczego występuje taka zależność. Otóż winowajcą jest usytuowany w centralnej części wyspy wulkan El Teide (3718 m n.p.m.), który zatrzymuje, napływające z północy wilgotne powietrze, tym samym dzieląc Teneryfę na dwie strefy klimatyczne.

Pogoda na Teneryfie – Teneryfa północ

Północ Teneryfy, jak większość z Was już zdążyła zaobserwować, jest bardzo zielona i wilgotna, wiąże się to z wpływem tutejszych wiatrów, tzw. passatów dolnych. Są to chłodne wiatry, niosące ze sobą sporą dawkę wilgotności. Występują one tylko do wysokości 1500 metrów nad poziomem morza. Na środku Teneryfy, króluje jednak wulkan El Teide o wysokości 3718 metrów n.p.m. Z tego też względu chłodne i wilgotne wiatry z północy, nie mają możliwości przedrzeć się przez środek wyspy na południe. Udaje się im to tylko po skrajnie wschodniej i zachodniej stronie. Z tym też wiąże się występowanie niezwykle bujnej roślinności w masywie górskim Anaga (tutaj występuje wyjątkowy ekosystem – Puszcza Kanaryjska), a także w górach Teno (tutaj znajduje się Masca).

Północna część wyspy znana jest z przepięknej tropikalnej roślinności oraz nadzwyczajnych okazów drzew. Zasługą bogato rozwiniętej flory są niższe temperatury, większa wilgotność powietrza, bardziej zachmurzone niebo i większe prawdopodobieństwo opadów deszczu. Dlatego też, wybierając się do Puerto de la Cruz, należy o tym pamiętać.

 

Pogoda na Teneryfie – Teneryfa południe

Południe Teneryfy to klimat przede wszystkim suchy. Osoby lądujące na południowym lotnisku, mają okazję już z lotu ptaka zaobserwować pustynne tereny południa. Ta część wyspy nie posiada urodzajnej gleby pod uprawy, w przeciwieństwie do północnych obszarów. Jednakże z drugiej strony, południe oferuje swoim mieszkańcom słońce niemalże 365 dni w roku. Nic więc dziwnego, że to właśnie na południu wyspy powstały największe i najpopularniejsze kurorty turystyczne, takie jak: Costa Adeje, Las Americas i Los Cristianos, Playa Paraiso czy też Los Gigantes. Oczywiście nie brakuje tutaj palm czy też innych kwiatów. Władze wyspy zadbały o sztuczne nawadnianie terenów, przez co możemy się cieszyć niezwykle pięknym krajobrazem w trakcie wypoczynku na południu Teneryfy.

Opady na Teneryfie

Średnia suma rocznych opadów deszczu na Teneryfie wynosi ok. 150 mm, dla porównania, w Polsce w województwie pomorskim jest to 1200 mm. Co ciekawe, w okresie zimowym, na najwyższym szczycie Hiszpanii – wulkanie El Teide, możemy zaobserwować śnieg na wysokości ponad 2000 m n.p.m., jednocześnie ciesząc się upałem na tutejszych plażach.

Ciemne chmury nad górą Roque del Conde (Costa Adeje)

Roque del Conde to góra o wysokości 1001 metrów nad poziomem morza, znajdująca się powyżej Costa Adeje. Często wokół tej góry zbierają się nieciekawie wyglądające chmury. Jednak bez obaw, nie niosą one deszczu. Są to ciemne, aczkolwiek suche chmury. Brak wilgotności w nich, zawdzięczamy wspaniałym Sosnom Kanaryjskim, które otaczają wulkan El Teide. Jedną z charakterystycznych cech tego wyjątkowego drzewa, jest to iż pije wodę igłami. Dzięki temu, chmury docierające na południe Teneryfy są już pozbawione wszelkiej wilgotności. Deszcz na południu wyspy pojawia się na ogół od strony oceanu. Co z kolejki zdarza się niezwykle rzadko. Nie bez powodu mówi się, że na Teneryfie jest zawsze słońce!

Pogoda na Teneryfie zimą

Pogoda na Teneryfie - zima
El Teide - zima

Teneryfa Pogoda Styczeń

Styczeń to najchłodniejszy miesiąc na Teneryfie. Średnia dobowa temperatura na północy wyspy – w mieście Santa Cruz de Tenerife wynosi ok. 19°C. Natomiast na południu wyspy (Playa de Las Americas) jest to 21°C. W ciągu dnia temperatura może jednak wzrosnąć nawet do 25°C. Zalecamy zabranie ze sobą cieplejszych ubrań, ponieważ wieczory i noce są chłodne – ok. 16°C. Jest sucho i słonecznie, a opady deszczu występują rzadko – do 4 dni w ciągu miesiąca. Dla miłośników kąpieli morskich też mamy dobrą informację – temperatura wody w styczniu wynosi ok. 19°C.

Teneryfa Pogoda Luty

Temperatura jest zbliżona do tej, która występuje w styczniu – ok. 19°C na północy wyspy oraz 21°C na południu. Słońce na wyspie wschodzi ok. godziny 7:45, a zachodzi o 18:58. Jeśli macie wątpliwości odnośnie do możliwości plażowania, to zapewniamy, że do domu wrócicie opaleni, ponieważ odczuwalne temperatury są zdecydowanie wyższe. Także pamiętajcie o tym, iż jest to miesiąc karnawałowy na Teneryfie. Przy tak hucznej imprezie nawet mały spadek temperatur nie powinien nikomu przeszkadzać!

Teneryfa Pogoda Marzec

Marzec na Teneryfie zalicza się do ostatnich zimowych miesięcy. Temperatura zaczyna wzrastać, a jeżeli będziecie mieli szczęście, to możecie doświadczyć prawdziwie wakacyjnej pogody. W północnej części wyspy, np. w wartym uwagi mieście, La Laguna średnia temperatura powietrza wynosi ok. 20°C. Natomiast na południowym wybrzeżu wyspy temperatura może sięgać powyżej 25°C. W pierwszej połowie miesiąca istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia opadów deszczu, ale wciąż jest to maksymalnie do 3 dni w ciągu miesiącu.

Pogoda na Teneryfie wiosną

Teneryfa Pogoda Kwiecień

Dla tych, którzy planują swoje wakacje na Teneryfie w kwietniu mamy dobrą wiadomość – panuje tu już wiosna, słońce zaczyna intensywnie świecić, a prawdopodobieństwo wystąpienia opadów deszczu jest znikome. Wyższych temperatur możemy się spodziewać na południu wyspy – średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi ok. 23°C, ale w tym okresie nie brakuje również dni, w których termometry pokazują 30°C! Temperatura powietrza w nocy nie spada poniżej 18°C. Kwiecień na północy wyspy jest nieco chłodniejszy – średnia temperatura w ciągu dnia wynosi ok. 21°C, natomiast w nocy jest to ok. 16°C. Temperatura wody to ok. 20°C.

Teneryfa Pogoda Maj

Maj na Teneryfie, dzięki napływającym gorącym masom powietrza z Afryki, jest bardzo ciepły, ale nie należy się jeszcze spodziewać prawdziwych, letnich upałów. Temperatura powietrza w ciągu dnia na południu wyspy (Playa de Las Americas) wynosi ok. 25°C, noce są przyjemne – temperatura nie spada poniżej 18°C. Dla miłośników plażowania i kąpieli morskich – temperatura wody w maju to ok. 21°C, a ilość  godzin słonecznych wynosi 9. Pogoda na północy wyspy przypomina bardziej polską wiosnę – średnia temperatura powietrza to ok. 22°C, przy czym turyści mogą podziwiać malownicze, zielone krajobrazy.

Teneryfa Pogoda Czerwiec

Czerwiec jest miesiącem idealnym na różnorakie atrakcje na Teneryfie, w szczególności wycieczki górskie na północy wyspy. Średnia temperatura na wspomnianej części wyspy wynosi 24°C, jest bezchmurnie, a ryzyko wystąpienia opadów deszczu znikome. Południowa część Teneryfy jest cieplejsza, średnia temperatura tutaj wynosi 26°C, jednak termometry w tym okresie często wskazują ponad 30°C. Noce są bardzo ciepłe ze średnią temperaturą minimalną około 20°C. Temperatura wody w oceanie wynosi 21°C, jest to więc świetny okres na wodne atrakcje na Teneryfie.

Wiosna na Teneryfie
Pogoda na Teneryfie - wiosna

Pogoda na Teneryfie latem

Lato na Teneryfie
Pogoda na Teneryfie - lato

Teneryfa Pogoda Lipiec

Lipiec jest idealnym miesiącem dla osób, które kochają upały i pragną wrócić z urlopu z piękną, brązową opalenizną. Średnia temperatura powietrza na południu wyspy w tym miesiącu wynosi około 30°C, jest słonecznie i bezchmurnie. Podobna pogoda występuje na północy Teneryfy, gdzie termometry wskazują zaledwie 2 kreski mniej. Temperatura wody w lipcu wynosi 22°C, a słońcem możemy się cieszyć około czternastu godzin w ciągu dnia.

Teneryfa Pogoda Sierpień

Sierpień jest bardzo gorącym i suchym miesiącem zarówno na północy, jak i południu wyspy. Średnia temperatura powietrza na Teneryfie wynosi 29°C, jednak w tym okresie możemy się spodziewać 35-40 stopniowych upałów. Warto zaznaczyć, że w sierpniu bardzo często występuje Kalima (hiszp. Calima) – zjawisko atmosferyczne związane ze wschodnim wiatrem o nazwie Sirocco, wiejącym od strony Afryki. Pokonując ponad stukilometrową trasę nad oceanem, przenosi on upalne masy powietrza wraz z pustynnym piaskiem. Powietrze wtedy jest suche i ciężkie, a niebo zamiast błękitnego staje się szare. Temperatura wody w sierpniu wynosi 22°C.

Teneryfa Pogoda Wrzesień

Wrzesień, podobnie jak inne letnie miesiące, pełen jest upalnych dni, pięknych zachodów słońca oraz ciepłych wieczorów i nocy. Jest to także idealny czas na wybranie sobie atrakcji na Teneryfie w postaci wycieczek w góry Anaga czy Teno. Średnia temperatura powietrza na wyspie to 28°C, przy czym należy pamiętać o różnicy występującej między północą, która jest nieco chłodniejsza i bardziej wilgotna, a południem wyspy – gdzie panują upały i susza. We wrześniu raczej nie występują opady deszczu, a temperatura wody w ocenie sięga 23°C.

Pogoda na Teneryfie jesienią

Teneryfa Pogoda Październik

W październiku pogoda na Teneryfie charakteryzuje się bardzo przyjemnymi temperaturami powietrza, bezchmurnym niebem i małym prawdopodobieństwem wystąpienia opadów deszczu. W ciągu dnia na południu wyspy możemy się spodziewać temperatur w przedziale 25-30°C, a na północy o około 2 kreski na termometrze mniej. Temperatura w nocy i nad ranem nie spada poniżej 20°C. W październiku woda w oceanie, po wakacyjnych upałach jest ciepła – jej temperatura wynosi 24°C, a słońcem możemy cieszyć się przez około 10 godzin.

Teneryfa Pogoda Listopad

W Polsce zimno, szaro i deszczowo, a jaka jest pogoda na Teneryfie w listopadzie? Średnia temperatura powietrza na południu wyspy to ok. 23°C, jednak na pewno nie zabraknie w tym okresie dni, w których po południu poczujemy prawdziwy upał. Temperatura powietrza na północy wyspy jest nieco niższa i wynosi ok. 21°C. Wieczory i noce są nadal bardzo ciepłe – ok. 19°C. W listopadzie mogą wystąpić przelotne opady deszczu, zdecydowanie jednak częściej na północy Teneryfy.

Teneryfa Pogoda Grudzień

Zastanawiasz się, czy grudzień jest dobrym miesiącem na wakacje na Teneryfie? Odpowiedź brzmi TAK! Zdecydowanie lepszym wyborem na urlop będzie południowa część wyspy, gdzie średnia temperatura powietrza wynosi ok. 20°C, a w południe termometry mogą wskazywać nawet do 25°C! Możemy spodziewać się opadów deszczu, ale pamiętajmy, że trwają one kilka minut w ciągu dnia, a ilość dni deszczowych w miesiącu nie przekracza 5 dni. Grudzień jest idealnym miesiącem na połączenie plażowania ze spacerami i zwiedzaniem. Północna część wyspy jest znacznie chłodniejsza (temperatura powietrza może spaść nawet do 15°C), a opady deszczu są częstsze i intensywniejsze. Temperatura wody wynosi ok. 20°C.

Jesień na Teneryfie
Pogoda na Teneryfie - jesień
Pogoda na Teneryfie - podsumowanie

Pogoda na Teneryfie – podsumowanie

Amplituda temperatur Teneryfy przez cały rok jest bardzo niska. Dzięki czemu mogły się tu znakomicie zaaklimatyzować sprowadzone z Azji – Platanowce (tutejsze banany), które nie lubią dużych zmian temperatur. Letnie miesiące często pokazują 33°C, natomiast zimowe miesiące za dnia pokazują około 21°C. To zaledwie 12°C różnicy w skali roku! Jako że nocą temperatura zimą spada znaczniej, nawet do 15°C, to latem to wciąż 20°C i więcej.

Pamiętajcie jednak o różnicach klimatycznych, czyli północ a południe. A także możliwie różnej wysokości, na której się zatrzymamy. Temperatury przez nas podawane występują maksymalnie do 300 m n.p.m. Jeśli wybierzecie apartament lub hotel na wysokości 800 m n.p.m, liczcie się z dużo niższą temperaturą. Dobrze wiemy, że najwyższy szczyt Teneryfy to aż 3718 m n.p.m. Autem możemy wjechać nawet na 2200 m n.p.m, co jest zaledwie 300 m niżej od najwyższego szczytu Polski. Rysy mierzą 2503 m n.p.m.

Jeżeli wciąż nie wybrałeś miejsca, w którym się zatrzymasz na wakacjach, sprawdź nasz artykuł Miejscowości Teneryfy – gdzie najlepiej się zatrzymać? Pomoże Ci on w wybraniu najlepszej destynacji na Twoje wakacje na Teneryfie. Jak już wybierzesz wymarzone miejsce na wakacje, skorzystaj z naszych porad oraz wyszukiwarki noclegów na stronie Noclegi na Teneryfie.

Na portalu Windy.com możecie sami sprawdzić, jak przemieszczają się masy powietrza wokół Teneryfy.

You've just added this product to the cart: