Teneryfa – Atrakcje, które koniecznie trzeba zobaczyć

Teneryfa – Atrakcje, które koniecznie trzeba zobaczyć

Teneryfa jest wulkaniczną wyspą położoną na środku Atlantyku, w Archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wielu z nas, wybierając to miejsce na swój urlop, zastanawia się, co takiego można na tej wyspie robić, oprócz wylegiwania się przy basenie hotelowym z kolorowym koktajlem w ręku. Postaramy się przybliżyć Państwu temat Teneryfa – Atrakcje, tak aby jedynym problemem było co włożyć do walizki. W poniższym artykule znajdą Państwo wszystkie najważniejsze atrakcje Teneryfy, które z pewnością trzeba zobaczyć podczas pobytu w tym niezwykłym miejscu. Pustynny krajobraz południa i pełna bogatej roślinności północ. Piękne piaszczyste plaże i powulkaniczne baseny naturalne. Dzikie leśne tereny i typowo księżycowy krajobraz na wulkanie Teide. Teneryfa, jak każde miejsce na ziemi, pełna jest ciekawych miejsc i ukrytych zakamarków, bez wątpienia trudno się tutaj nudzić.

Miłośnicy historii i architektury zatracą się w pięknych, malowniczych miasteczkach na północy wyspy. Entuzjaści pieszych wędrówek mają do wyboru trzy ogromne parki: Park Narodowy El Teide, Park Krajobrazowy Teno (tutaj znajduje się Masca), a także Park Krajobrazowy Anaga. Dla amatorów botaniki Teneryfa oferuje piękny Ogród Botaniczny w Puerto de la Cruz, a także ciekawe okazy roślin endemicznych dookoła wyspy. Sympatycy imprez odnajdą się w południowej części wyspy w Costa Adeje i w Las Americas. Z kolei wielbiciele aktywnej formy wypoczynku mogą mieć problem z podjęciem decyzji, co wybrać i czy na pewno na wszystko starczy czasu. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

Teneryfa – Atrakcje: „Must-see” Teneryfy

1. Wulkan El Teide
2. Piracka wioska Masca – wąwóz Masca

Teneryfa – Atrakcje: najpiękniejsze krajobrazy Teneryfy

1. Los Gigantes & Puerto de Santiago
2. Masyw górski – Anaga

Teneryfa – Atrakcje: aktywny wypoczynek

1. Rejsy na wieloryby
2. Sporty ekstremalne

Teneryfa – Atrakcje: najciekawsze miasta na Teneryfie

1. Garachico
2. Icod de los Viños
3. La Orotava
4. Puerto de la Cruz
5. San Cristóbal de La Laguna
6. Santa Cruz de Tenerife

Teneryfa – Atrakcje: najpopularniejsze kurorty turystyczne

1. Costa Adeje
2. Playa de las Américas

Teneryfa – Atrakcje: „Must-see” Teneryfy

Teneryfa - Wulkan El Teide
Teneryfa - Atrakcje - cień wulkanu El Teide na oceanie

Wulkan El Teide

Majestatyczny i tajemniczy wulkan El Teide jest trzecim co do wielkości wulkanem na świecie, i zarazem najwyższym szczytem Hiszpanii. Pico del Teide mierzy 3718 metrów nad poziomem morza i 7500 metrów od dna oceanu.  Otoczony jest rozległym Parkiem Narodowym Teide, który został wpisany w 2007 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ze względu na wybitne bogactwo fauny i flory, spotkać tu można różne ekskluzywne gatunki roślin i zwierząt. Na wysokości około 2500 metrów znajdują się piękne egzemplarze Violeta del Teide, a także fantastyczna roślina Tajinaste Rojo. Jest uważana za jeden z najbardziej spektakularnych kwiatów na świecie. Przy odrobinie szczęścia można natknąć się na kilka różnych jaszczurek. W powietrzu zaobserwować pustułkę czy ziębę błękitną, a w oddali nawet muflona korsykańskiego. Niewątpliwą atrakcyjność tego miejsca corocznie przyciąga tłumy. Co więcej, nakręcono tutaj między innymi “Starcie Tytanów”, “Hercules, Samson i Ulisses”, a także “Milion lat przed naszą erą”.

Na zboczach wulkanu Teide, na wysokości 2356 m n.p.m. znajduje się Stacja bazowa Teleferico, wznosi się ona do Stacji La Rambleta na 3555 m n.p.m. Ta najwyższa kolejka linowa w Hiszpanii pokonuje różnicę dystansu (1199 metrów) w mniej niż 10 minut. Bilety na Teleferico należy zakupić online na stronie oficjalnej Parku El Teide. Godnym uwagi jest tutaj fakt, iż przy wschodzie słońca wulkan Teide tworzy cień na oceanie największy na świecie. Co więcej, forma Pico del Teide nie jest stożkowa w przeciwieństwie do jego cienia. Wynika to z lokalizacji El Teide wulkanu, nachylenie promieni słonecznych na szerokości geograficznej w tym miejscu jest prawie równoległe do horyzontu, przez co cienie są zwykle bardzo długie. I tak oczywiście, można być świadkiem tego spektakularnego widowiska, należy tylko odpowiednio wcześnie wyruszyć w drogę. Chętnych ekstremalnych wrażeń zapraszamy do obejrzenia vloga o nocnym wejściu na El Teide lub do naszej lektury „Jak zdobyć El Teide”.

Atrakcje Teneryfy - Piracka wioska Masca
Wąwóz Masca

Masca – wioska piratów

Masca to niewielka, urocza miejscowość znajdująca się w Parku Krajobrazowym Teno, w północno – zachodniej części Teneryfy. Usytuowana tuż przy grzbiecie skalnym w masywie górskim Teno. Jest jednym z najbardziej atrakcyjnych i najczęściej odwiedzanych miejsc na całej Teneryfie. Co ciekawe aż do 1991 roku nie prowadziła tutaj żadna droga i nie można było dojechać samochodem. Ze względu na wyjątkowo krętą i stosunkowo wąską drogę prowadzącą do wąwozu Masca, zaleca się pozostawienie samochodu w miejscowości Santiago del Teide, i pokonanie pozostałej trasy transportem miejskim (autobus linia 355 – ok. 15 minut). W samej wiosce Masca mieszka obecnie około 60 osób. Tutejszy Kościół zbudowano w XVIII wieku, może pomieścić tylko 8 osób. Dla głodnych i spragnionych znajdzie się tutaj kilka kanaryjskich rodzinnych restauracji. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem “Jedzenie na Teneryfie – czego warto spróbować?”. Oprócz tego sklep z pamiątkami, a także dom z pokojami gościnnymi.

Masca jest niezwykle malowniczym, a zarazem tajemniczym miejscem. Ma to związek z kilkukilometrowym wąwozem łączącym tę miejscowość z plażą, która znajduje się w samym sercu słynnych klifów, Los Gigantes. Najpopularniejsza teoria głosi, iż Masca była niegdyś sekretną kryjówką piratów, inna zaś, że praktykowano tutaj czary. Cokolwiek by nie mówiono, faktem jest, że zejście wąwozem Masca to jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji Teneryfy. Ze względu na niebezpieczeństwo, wąwóz Masca został zamknięty na ponad trzy lata. Jego ponowne otwarcie miało miejsce w marcu 2021 roku. Obecnie, aby wejść de wąwozu, należy otrzymać pozwolenie, wydawane z wyprzedzeniem przez odpowiedni urząd. Link do rezerwacji pozwolenia na zejście wąwozem Masca znajdziecie tutaj. Wejście do wąwozu Masca jest obecnie bezpłatne, jednak zejść nim można tylko w weekendy oraz święta, maksymalnie 125 osób na dzień. Aby zejść wąwozem, należy również pamiętać o odpowiednim obuwiu trekkingowym.

Teneryfa – Atrakcje: najpiękniejsze krajobrazy Teneryfy

Teneryfa - Atrakcje - klify Los Gigantes
Teneryfa - Puerto de Santiago

Los Gigantes & Puerto de Santiago

Monumentalne klify Los Gigantes to jeden z najbardziej charakterystycznych widoków na Teneryfie. Ciągną się wzdłuż zachodniego wybrzeża wyspy. Aby podziwiać je z dobrej perspektywy, należy spojrzeć na nie z dystansu. Świetnym miejscem do oglądania klifów Los Gigantes w całej ich okazałości, jest punkt widokowy Archipenque Mirador. Znajduje się on tuż nad miejscowością. Te kolosalne, bazaltowe formacje wulkaniczne charakteryzują się pionowymi ścianami, które wpadają do oceanu z wysokości od 300 do ponad 600 metrów. Rdzenni mieszkańcy wyspy, Guanczowie, nazywali klify “Ścianą Piekieł”. Tuż przy klifach znajduje się niewielki port jachtowy, Puerto de Santiago, wypływają stąd między innymi rejsy na wieloryby. Dla osób lubiących zwierzęta jest to obowiązkowa wycieczka, bowiem obserwacja tych niesamowitych ssaków w swoim środowisku naturalnym jest niezwykle atrakcyjna. Oczywiście nikt nie gwarantuje, że uda nam się dostrzec wszystkie żyjące tutaj gatunki, są to wolne zwierzęta, jednak wycieczka trwa kilka godzin i przyniesie nam mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

Kurort Los Gigantes powstał w latach sześćdziesiątych XX wieku, dzięki  inwestycji brytyjskiej. Poniżej tego kurortu znajduje się port jachtowy Puerto de Santiago i tuż obok miejscowość zwana Playa de La Arena. Obszar ten charakteryzują czarne, piaszczyste plaże, a także piękne baseny naturalne. Całoroczny klimat w tym regionie należy do najlepszych na świecie, dlatego też Los Gigantes jest lokalizacją bardzo atrakcyjną turystycznie. Znajduje się około 30 km od Las Americas w Costa Adeje i 45 km od południowego lotniska Reina Sofia. Jest to spokojne i sielankowe miejsce, oddalone od wielkich ośrodków imprezowych, które zaprasza nas na długie, wieczorne spacery naszpikowane wyjątkowo atrakcyjnymi widokami.

Mirador pico del Ingles
Anaga - okolice Taganana
Las Carboneras
Chinamada
Anaga

Anaga

Park Krajobrazowy Anaga jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc na Teneryfie. Jest to górzysty region w północno-wschodniej części wyspy. Zdominowany przez autentyczne relikty roślinne, takie jak las wawrzynowy czy las mglisty typowy dla zupełnie innej epoki. Pełny ścieżek prowadzących przez tunele utworzone z gałęzi, a przy tym wszystkim pachnący mech, który rośnie na drzewach, wprowadzają niezwykłą atmosferę tajemnicy i przygody. Od roku 2015 Park Krajobrazowy Anaga, znajduje się na Liście UNESCO, jako Rezerwat Biosfery. Występuje tutaj największa liczba gatunków endemicznych w całej Europie. Nie lada gratką może być dla ornitologów, spotkać tutaj Gołębia Bolle’a czy też Gołębia Laurowego, które uważane są za żywe relikwie i pochodzą z Wysp Kanaryjskich. W tym też miejscu można zaobserwować niezwykłe zjawisko atmosferyczne, mianowicie poziomy deszcz. Powstaje on w wyniku styczności silnego, wilgotnego wiatru z ukształtowaniem terenu. Masyw górski Anaga to najważniejszy obszar przyrodniczy na Teneryfie po Parku Narodowym Teide.

W całym Parku Anaga znajduje się wiele punktów widokowych, z których można podziwiać przepiękną panoramę na północną czy też południową część wyspy. Zachwycające, urwiste łańcuchy górskie pełne ostrych szczytów są poprzecinane głębokimi, zielonymi wąwozami. Te z kolei docierając do oceanu, tworzą szereg dzikich plaż. W Parku Anaga jest dość chłodno (nawet latem), a jego wilgotność sprawia, że las jest piękny przez cały rok. Amatorzy pieszych wędrówek mają tutaj do wyboru całe mnóstwo szlaków, o różnej długości i trudności, w zależności od preferencji. Do najbardziej popularnych ścieżek należą:

Sendero de los Sentidos – Szlak Zmysłów

Szlak ten ma charakter dydaktyczny, zaprasza do wąchania i dotykania roślinności,  słuchania wiatru i śpiewu ptaków, a także podziwiania spektakularnego krajobrazu. Wzdłuż ścieżki znajdują się tablice ze znakami sensorycznymi z obrazkami nosa, oka, ucha i ręki. Wskazują one na zmysł, który w danym miejscu należy pobudzić. Jest to łatwy i krótki szlak, jednak bardzo atrakcyjny dla całej rodziny. Sandero de los Sentidos znajduje się przy trasie do Mirador Pico del Inglés. Wejście nie wymaga oficjalnego zezwolenia. Przy drodze do Mirador Pico del Inglés, znajduje się również jedna z najbardziej popularnych fotograficznych miejscówek tzw. zielone ściany. Dla osób lubiących zaskakiwać nadzwyczajnymi zdjęciami jest to wyjątkowe miejsce na wakacyjną fotografię.

El Bosque de los Enigmas – Las Zagadek

Jest to bardzo atrakcyjny szlak dla całej rodziny. Zwykle zaczyna się przy Mirador del Zapato, jednak my polecamy rozpocząć go przy Centrum Turystycznym Cruz del Carmen. Można zostawić tutaj na parkingu samochód, a przy okazji zaopatrzyć się w mapę szlaku. Jest to łatwa trasa, mierząca około 5 kilometrów długości i trwająca niecałe 2 godziny. Ze względu na sporą wilgotność, nawet latem warto mieć ze sobą cos ciepłego.

Szlak Chinamada – Punta del Hidalgo

Ten niezwykle malowniczy szlak, wiedzie od Punta del Hidalgo (gdzie można zostawić samochód), do malutkiej, urokliwej miejscowości – Chinamada. Znajduje się tutaj niewielka enklawa domów jaskiniowych, a także dwa spektakularne punkty widokowe. Jeden w kierunku oceanu, a drugi w stronę gór. Jest to kręta trasa o zróżnicowanym stopniu trudności, która wielokrotnie graniczy ze zboczem wąwozu. Mierzy prawie pięć kilometrów w jedną stronę i wymaga umiejętności omijania kamieni. 

Szlaki w górach Anaga wymagające zezwolenia:

Do zdecydowanej większości szlaków w Parku Anaga jest swobodny dostęp. Jadnak istnieją dwie trasy, niezwykle atrakcyjne, przy których wymagane jest specjalne zezwolenie, wydane przez Cabildo de Tenerife. Rezerwacji można dokonać TUTAJ. Zawsze warto zainteresować się tematem z wyprzedzeniem, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Wejście jest bezpłatne. 

Szlak Pijaral – Zaczarowany Las

Szlak Pijaral jest popularnie znany jako Zaczarowany Las. Jest to obszar przyrodniczy Wysp Kanaryjskich z największą różnorodnością paproci i zarazem, jest to jeden z najlepszych przykładów lasu laurowego na wyspach. Jedna z paproci nadaje nazwę całemu szlakowi – Pijaral. Jest to olbrzymia roślina, której liście mogą mierzyć nawet do 3 metrów długości.

Monte de Aguirre – Lasy Laurowe

Szlak Monte de Aguirre to ścieżka liniowa o długości 1,5 km. Można ją pokonać w mniej niż godzinę w jedną stronę. Ze względu na fakt, iż nie jest to oficjalnie oznaczony szlak, należy być tutaj szczególnie uważnym. Jednak możliwość spotkania unikalnych na świecie gatunków fauny i flory, rekompensuje trudy wędrówki. Najczęściej trasę rozpoczyna się przy Cruz de Afur, który znajduje się w pobliżu punktu widokowego Pico del Inglés.

Teneryfa – Atrakcje: najciekawsze miasta na Teneryfie

Garachico

Garachico

Garachico to przepiękna nadmorska miejscowość, znajdująca się w północno-zachodniej części Teneryfy. Charakterystyczne dla tego miasteczka są po wulkaniczne baseny naturalne. Więcej o nich można przeczytać w naszym artykule „Charcos – baseny naturalne”. Historia miasta sięga podboju hiszpańskiego, a pierwszy port powstał tutaj już w 1496 roku. Z biegiem czasu Garachico stało się głównym portem handlowym wyspy, a statki załadowane winem i cukrem odpływały z niego do Ameryki i Europy. Złota era Garachico zakończyła się z wybuchem wulkanu trwającym 3 lata od 1706 roku. Wtedy to miasto i port zostały doszczętnie zniszczone. Po tej tragedii życie kupieckie przeniosło się do Puerto de la Cruz. A w samym Garachico, do dziś można podziwiać symboliczną bramę miasta, usytuowaną w Parque de La Puerta de Tierra, przez którą niegdyś wpływały statki do portu. Jest to niezwykle atrakcyjny park, pełen egzotycznych gatunków roślin, który zmienił ten zaciszny zakątek Garachico w jeden z najbardziej malowniczych w mieście.

El Drago
Teneryfa w Pigułce - Icod de los Vinos

Icod de los Vinos – Smocze drzewo – Dracaena

El Drago, znane również jako Drago Milenario, jest najstarszym i największym żyjącym okazem gatunku Dracaena draco (nazwa potoczna Smocze drzewo) w miejscowości Icod de los Vinos, na północy Teneryfy. Jest wysokie na około 21 metrów i w obwodzie mierzy kolejnych 20. Szacuje się, że El Drago waży około 140 ton. Kiedy zakwitł w 1995 roku, miał około 1800 kwitnących gałęzi, a jego waga wzrosła o 3,5 tony w trakcie owocowania. Odbyto wiele dyskusji na temat wieku El Drago, najnowsze ustalenia podają około 800-1000 lat. W 1985 roku drzewo zostało uprzątnięte, a wewnątrz pnia zainstalowano wentylator, aby ułatwić cyrkulację powietrza i zapobiec rozwojowi grzybów. El Drago jest niewątpliwym symbolem Teneryfy, w 1917 roku uznany za pomnik narodowy. Wizerunek El Drago znajduje się w herbie gminy Icod de los Vinos. W otoczeniu smoczego drzewa znajduje się atrakcyjny park zwany “Parque del Drago”, w którym można zobaczyć różne gatunki roślin endemicznych na Teneryfie.

Icod de los Vinos to niewielkie, historyczne miasteczko, pełne brukowanych uliczek i małych placów. Oprócz niewątpliwej atrakcji, którą trzeba zobaczyć – El Drago, w Icod de Los Vinos znajduje się również Muzeum Guanczów, Casa del Plátano i na szczycie miasta jest wejście do Cueva del Viento. Jest to największa jaskinia lawowa w Europie i zarazem piąta co do wielkości na świecie. Jej liczne, podziemne przejścia rozciągają się po ponad 17 kilometrach. Cueva del Viento została ukształtowana przez lawę wypływającą z wulkanu Pico Viejo. Wizyta w tej labiryntowej rurze wulkanicznej jest doskonałym sposobem na poznanie procesów erupcyjnych na Teneryfie. Zwiedzanie możliwe jest tylko z miejscowym przewodnikiem, całość trasy zajmuje 2 godziny, jednak sam pobyt w jaskini to tylko 45 minut. W tym czasie bada się około 250 metrów rur lawowych. Wycieczka prowadzi pieszo przez pola uprawne na średniej wysokości lasy sosnowe, a także starą królewską drogę.

Najpiękniejsze miasta Teneryfy - La Orotava
La Orotava

La Orotava

La Orotava to najwyżej położona gmina w całej Hiszpanii znajduje się w północno-centralnej części Teneryfy. Rozciąga się od poziomu morza aż do 3718 m n.p.m. (obejmuje szczyt El Teide). Na terenie gminy La Orotava znajduje się spora część Parku Narodowego Teide, w którym można spotkać aż 50 różnych roślin endemicznych dla Wysp Kanaryjskich. Wśród tych wyjątkowych okazów można zobaczyć: Tajinaste Rojo (Czerwony Tajinaste), Tajinaste Azul (Błękitny Tajinaste), krzew róży Guanche, czy też Violeta del Teide (Fiolet Teide). Co ciekawe, ta ostatnia kwitnie tylko i wyłącznie na najwyższych terenach. Gmina La Orotava posiada wiele chronionych obszarów przyrodniczych. Poza Parkiem Narodowym Teide znajdują się tutaj również: Rezerwat Naturalny Pinoleris czy Krajobraz Chroniony La Resbala (El Paisaje Protegido de La Resbala). Ze względu na niezwykle urodzajny grunt teren ten historycznie był najbogatszym,  najpotężniejszym, i tym który upadł ostatni w podboju hiszpańskim.

Villa de la Orotava to niewielkie, urokliwe miasteczko znajdujące się 360 m n.p.m. Jest to główna miejscowość regionu i zarazem jedyne miasto na Wyspach Kanaryjskich z prawie nienaruszonym centrum historycznym. Przez stulecia w regionie tym na wielką skalę produkowano trzcinę cukrową, winogrona i banany. Dziś wchodząc do La Orotavy, cofamy się kilka wieków. Historyczne miejskie centrum, stare kościoły i klasztory, a także piękne rezydencje arystokratyczne z ich herbami i popularna architektura miejska z drewnianymi balkonami. Wszystko to nadaje temu miejscu niepowtarzalną atmosferę, a dodając przy okazji spektakularne widoki, nie można się dziwić, że La Orotava wielokrotnie pojawiła się na stronach literatury podróżniczej. Miejscowość ta, to prawdziwy klejnot dla miłośników sztuki, piękna i historii. Jest to jedno z najatrakcyjniejszych miast na Wyspach Kanaryjskich i bez wątpienia z tego też powodu, przyciąga corocznie tysiące turystów.

La Laguna

La Laguna

San Cristobal de La Laguna to druga najbardziej zaludniona miejscowość Teneryfy. Znajduje się w północno-wschodniej części wyspy, obok Santa Cruz de Tenerife. Oba miasta są połączone urbanistycznie i uważa się je za miasta bliźniacze. Historycznie to San Cristobal de La Laguna, aż do 1833 roku, był pierwszą faktyczną stolicą archipelagu kanaryjskiego. To tutaj otworzono, w 1701 roku, pierwszy Uniwersytet na Wyspach Kanaryjskich. Nie bez powodu La Laguna uważana jest za historyczne centrum intelektualne Archipelagu. Dziś w La Lagunie, oprócz Uniwersytetu, znajdują się: Instytut Astrofizyki Wysp Kanaryjskich, Szpital Uniwersytecki, ma tutaj siedzibę Diecezja Teneryfy, a także Rada Doradcza Wysp Kanaryjskich. San Cristobal de La Laguna od 1999 roku znajduje się na Liście  Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako wyjątkowy przykład miasta kolonialnego bez murów.

Puerto de la Cruz
Uliczka w Puerto de la Cruz

Puerto de la Cruz

Puerto de la Cruz to niezwykle malownicze miasto, znajdujące się na północy Teneryfy. Rozciąga się w nadmorskiej części Doliny La Orotava, z potężną sylwetką wulkanu Teide wznoszącą się na wysokość 3718 metrów, w tle. Jego historia sięga do początków XVI wieku, kiedy to znajdował się tutaj port przybrzeżny populacji La Orotava. W 1603 roku zbudowano pierwszy kościół i odpowiadający mu plac. Przystań ta stała się najważniejszym portem na wyspie, kiedy erupcja wulkanu w 1706 roku, zniszczyła pobliską miejscowość portową Garachico. Do roku 1808 znane jako Puerto de La Orotava. Jednak po uzyskaniu pełnej autonomii miejskiej, zmieniono nazwę na obecne Puerto de la Cruz. Co ciekawe, wielu z nas nieświadomie szukając informacji o miejscowości Puerto de la Cruz, wpisuje w wyszukiwarkę PuertA de la Cruz. Jedna literka, a zmienia znaczenie wyrazu. Po hiszpańsku puerto oznacza port, a puerta to są drzwi. W końcu całe życie człowiek się czegoś uczy ;)

Puerto de La Cruz to bardzo dobre miejsce bazowe do uprawiania aktywnej turystyki. Entuzjaści latania mają szansę poszybować z wysokości 2200 metrów, lotem na paralotni. Obserwując przy tym, zapierające dech w piersiach, kwitnące krajobrazy zboczy wulkanu El Teide. Ocean również zapewnia swoje wodne atrakcje, od surfingu z wiosłem po nurkowanie.  Pod powierzchnią wody, znajduje się tutaj podwodna rura wulkaniczna znana jako La Rapadura, która co roku przyciąga wielu doświadczonych nurków. Amatorzy spokojnego wypoczynku mają do wyboru: naturalne baseny San Telmo, plaże z piasku wulkanicznego, jak również bardzo atrakcyjny kompleks wodny w centrum miasta, Lago Martiánez. W przeciwieństwie do kurortów takich jak Playa de Las Americas ta część wyspy wybierana jest częściej przez dojrzałe pary. Ze względu na swój niezwykły klimat, już w XIX wieku Brytyjskie Towarzystwo Medyczne polecało Puerto de La Cruz, jako idealne miejsce na wypoczynek. Więcej o klimacie można przeczytać w  naszym artykule „Pogoda na Teneryfie”.

Santa Cruz
Santa Cruz stolica Teneryfy

Santa Cruz de Tenerife

Santa Cruz de Tenerife jest to drugie co do wielkości miasto na Wyspach Kanaryjskich, jest również stolicą Teneryfy. Znajduje się na północnym-wschodzie wyspy i jest oddalone o 210 kilometrów od wybrzeża Afryki. Port, który rozciągnięty jest wzdłuż całkiem sporej części miasta, jest jednym z najbardziej ruchliwych portów w Hiszpanii. Jest węzłem komunikacyjnym pomiędzy Europą, Afryką i dwiema Amerykami. Co więcej, jest to główny przystanek dla krążowników na trasie z Europy na Karaiby. Szacuje się, że w stolicy i w podlegającym jej gminom, mieszka prawie połowa mieszkańców wyspy. Co ciekawe, w 2012 roku brytyjska gazeta “The Guardian”, umieściła Santa Cruz de Tenerife na liście pięciu najbardziej atrakcyjnych miejsc do zamieszkania na świecie. Tuż obok północnego wybrzeża Maui na Hawajach czy Portland w Stanach Zjednoczonych. W 2016 roku wytwórnia filmowa Universal Pictures powróciła na Teneryfę z produkcją Jasona Bourna, w którym na trzy tygodnie zamieniono Santa Cruz w greckie Ateny.

Santa Cruz de Tenerife to niezwykła miejscowość: kosmopolityczna, historyczna, kulturalna, jest to miejsce wypoczynku i zakupów. Możesz je zobaczyć i przeczytać więcej w naszym artykule „Kamery online na Teneryfie – Santa Cruz de Tenerife”. Główne atrakcje miasta to: Auditorio  de Tenerife, Torres de Santa Cruz, Plaza de España i Iglesia de la Concepción. W Santa Cruz de Tenerife odbywa się corocznie jeden z największych karnawałów na świecie. Jest to niezwykłe spotkanie z rytmem, kolorem i niepowtarzalną atmosferą. Karnawał w Santa Cruz de Tenerife ma Rekord Guinnessa za organizację największego pokazu tanecznego w otwartej przestrzeni z udziałem 200 000 osób. Nieopodal Santa Cruz znajduje się rozległy Park Krajobrazowy Anaga. Uznany jest za Rezerwat Biosfery, ponieważ w wyjątkowy sposób zachował swoje walory przyrodnicze. Park posiada wiele atrakcyjnych szlaków, jeden z nich prowadzi w miejsce dzikie i niezwykle atrakcyjne – Playa de Benijo. Więcej o tej plaży można przeczytać w artykule “Najciekawsze plaże na Teneryfie”.

Teneryfa – Atrakcje: najpopularniejsze kurorty turystyczne na Teneryfie

Costa Adeje
Wybrzeże Costa Adeje

Costa Adeje

Costa Adeje to ekskluzywny kurort turystyczny na południowym wybrzeżu Teneryfy. Miejsce to przez cały rok przyciąga tych najbardziej wymagających turystów. Tych, którzy lubią atrakcyjne, eleganckie plaże, luksusowe hotele, wysokiej klasy rozrywkę wieczorną, a także wykwintną kuchnię. Miłośnicy golfa mają możliwość podziwiać piękny, pocztówkowy krajobraz w trakcie gry na polu golfowym w Golf Costa Adeje. Tymczasem entuzjaści wodnych rozrywek mają bardzo szeroką gamę możliwości. Rozpoczynając od relaksacyjnych rejsów na wieloryby, przez pełne emocji rajdy na falach na skuterach wodnych, po szybowanie w powietrzu nad falującym oceanem w trakcie lotu na spadochronie za motorówką. Costa Adeje oferuje również swoim odwiedzającym dwa fantastyczne, pełne ciekawych atrakcji parki wodne. Siam Park jest jednym z największych i najlepszych parków wodnych w Europie, oferując sporą dozę adrenaliny swoim klientom. W przeciwieństwie do Aqualandu, który przygotowany jest dla rodzin z mniejszymi dziećmi i ma w swojej ofercie niesamowity pokaz delfinów.

Costa Adeje to jeden z trzech głównych rejonów turystycznych na Teneryfie, obok Playa de las Americas-Los Cristanos i Puerto de la Cruz. Posiada ponad 26 km linii brzegowej i w tym cztery kilometry plaż. Costa Adeje rozciąga się od San Eugenio, przez plażę Fañabe, plażę El Duque, La Caletę, El Puertito, aż do Playa Paraíso i Callao Salvaje. Temperatury wahają się tutaj średnio 27 stopni latem i 23 stopnie w zimie, przy średniej 300 słonecznych dni w roku. Nie bez powodu Costa Adeje jest punktem odniesienia dla turystów z całej Europy. Przy okazji mówi się, że jest przykładem wiecznej wiosny. W Costa Adeje znajduje się osiem dużych plaż nadających się do pływania. Natomiast przy miejscowości La Caleta znajdziemy mnóstwo małych, naturalnych zatoczek. Dla miłośników trekkingu Costa Adeje oferuje Rezerwat Przyrody “Barranco del Infierno”. Szlak rozpoczyna się w najwyższym punkcie Adeje, obok wyśmienitej kanaryjskiej Restauracji “Otelo”.

Playa de las Americas
Atrakcje Teneryfy - Playa de las Americas

Playa de Las Américas

Playa de Las Américas, znana również po prostu jako Las Américas, znajduje się na południowym wybrzeżu Teneryfy. Przez wielu uznawana za imprezową stolicę Teneryfy, jest jednym z głównych ośrodków turystycznych na wyspie. Rozciąga się od zachodu od góry Chayofita, aż do końca Barranco del Rey. Jest urbanistycznie połączone z obszarem Costa Adeje. Las Américas posiada największą ofertę wypoczynku na całym południu Teneryfy. Nie sposób się tutaj nudzić. Ulice pełne są kolorowych sklepów i kuszących swą atmosferą kawiarni, podczas gdy wieczorem, lokalne bary koktajlowe zapraszają na relaks przy muzyce na żywo. Nadmorska promenada jest niezwykle atrakcyjna dla osób lubiących spacery o każdej porze dnia. Wiedzie pomiędzy tropikalnymi palmami i plażami o złocistym piasku. Playa de Las Américas to bardzo atrakcyjne miejsce na urlop dla całej rodziny, ze względu na to, że oferta wypoczynku skierowana jest dla wszystkich grup wiekowych.

W Playa de Las Américas słońce zachęca do wypoczynku na plaży o każdej porze roku. Znajduje się tutaj kilka złocistych plaż, w większości sztucznych, wykonanych z piasku importowanego z Afryki. Warto zwrócić tutaj uwagę na jeden, zupełnie odmienny brzeg morza, Playa del Búnker-El Guincho. Jest to stanowisko paleontologiczne utworzone przez złoże czwartorzędowe. Ma typ, plaży podwyższonej, w którym występują gatunki mięczaków typowe dla środowisk tropikalnych, ukształtowane w cieplejszym czasie niż obecne. Od 2007 roku Playa del Búnker uznana została za Dziedzictwo Kulturowe. Więcej na temat różnych plaż, można znaleźć w naszym artykule Najciekawsze plaże Teneryfy. Ponadto, Playa de Las Américas oferuje całą gamę sportów wodnych, między innymi: surfing, skutery wodne czy nurkowanie z butlą. Co więcej, mamy do wyboru ogromną liczbę wycieczek łodzią, w tym rejsy na wieloryby, wycieczki statkiem pirackim, a także podróż do dna oceanu łodzią podwodną.

Teneryfa – Atrakcje: aktywny wypoczynek

obserwacja wielorybów na Teneryfie

Rejsy na wieloryby i delfiny na Teneryfie

Teneryfa jest wyspą znajdującą się na środku Oceanu Atlantyckiego, który jest naturalnym środowiskiem dla nieskończonej ilości stworzeń morskich. Niewątpliwie jedną z najbardziej popularnych atrakcji na Teneryfie są rejsy na wieloryby. Jest to bardzo atrakcyjna, spokojna wycieczka dla całej rodziny. Słońce, odświeżająca morska bryza i delikatnie kołyszące statkiem fale, dają nam niezwykłe poczucie odprężenia i relaksu. W trakcie tej wyprawy mamy okazję obserwować zachowanie różnych fantastycznych ssaków morskich. Co ciekawe, w okolicach Wysp Kanaryjskich żyje aż 21 różnych gatunków waleni oraz innych ryb i stworzeń morskich, które nie występują w żadnym innym miejscu na świecie. Większość wycieczek oferujących obserwację delfinów i waleni wyrusza z Puerto Colón w Las Américas lub Puerto Santiago w Los Gigantes. Ze względu na położenie geograficzne Teneryfy, praktycznie o każdej porze roku jest tutaj możliwość skorzystania z tej atrakcji. Kupując rejs na wieloryby przez AtrakcyjnaTeneryfa.pl, masz gwarancję spotkania przynajmniej jednego gatunku morskich ssaków!

sporty ekstremalne - paralotnia

Sporty ekstremalne na Teneryfie

Sporty ekstremalne na Teneryfie to jedna z najpopularniejszych form spędzania czasu w trakcie pobytu na wyspie. Oczywiście obok plażowania i rejsów na wieloryby. Odwiedzający Teneryfę miłośnicy sportów ekstremalnych na pewno znajdą tutaj coś dla siebie. Wyspa pełna jest niesamowitych atrakcji, wystarczy się dobrze rozejrzeć. Od szybowania w chmurach na wysokości 1000 metrów lotem na paralotni, obserwując piękne, kwitnące zbocza wulkanu Teide. Czy też niezwykle atrakcyjny lot helikopterem ukazujący wyspę z zupełnie innej perspektywy. Poprzez pełne podskoków, kurzu i adrenaliny wyprawy quadem w góry do Parku Narodowego. A także niezwykle ekscytujące podwodne groty, wraki statków i morskie stworzenia dla entuzjastów nurkowania. Poszukiwacze przygód nie będą się tutaj nudzić. Warunki geograficzne i klimat dają pole do popisu również dla amatorów kolarstwa górskiego, jazdy konnej, surfingu i windsurfingu. Aktywna forma wypoczynku zapewnia nam doświadczenie mocnych i niezwykłych wrażeń, które na długo zapiszą się w naszej pamięci.

Ubezpieczenie podróżne

Wszystkie dostępne atrakcje na naszej stronie są oficjalne i w pełni ubezpieczone. Jeśli jednak planujesz zwiedzanie na własną rękę, na przykład przemierzanie szlaków górskich bądź kupujesz wycieczki z nieoficjalnego źródła ważne, abyś pamiętał o zakupieniu ubezpieczenia podróżnego. Jeżeli jesteś miłośnikiem sportów ekstremalnych takich jak: surfing, nurkowanie czy paralotnia, warto kupić atrakcje z zaufanego, oficjalnego źródła.

Cytat: “Planując uprawianie sportu podczas wyjazdu, trzeba pamiętać, że ubezpieczenie turystyczne nie zawsze zapewnia ochronę w razie urazu doznanego w związku z aktywnością fizyczną. Ryzyko związane z uprawianiem sportów amatorskich, praktykowanych rekreacyjnie i w bezpiecznych, przeznaczonych do tego miejscach, w niektórych firmach może być objęte podstawowym zakresem polisy podróżnej. Sporty ryzykowne, ekstremalne wymagają wykupienia odpowiedniego rozszerzenia. Więcej na temat ubezpieczeń sportowych na wyjazd na Wyspy Kanaryjskie znajdziecie w artykule: Mubi – Wyspy Kanaryjskie – przewodnik dlas turysty.

Każdy ubezpieczyciel może inaczej klasyfikować dyscypliny sportowe. W jednym towarzystwie wybrana dyscyplina będzie uznawana za aktywność amatorską, w innym będzie niosła wyższe ryzyko. Na przykład nurkowanie do 30 metrów w Signal Iduna jest zaliczane do grupy sportów amatorskich (nurkowanie z aparatem powietrznym), a w mtu24.pl – do dyscyplin ryzykownych. Przed zakupem polisy należy uważnie przeczytać OWU, żeby dowiedzieć się, czy trzeba wykupywać rozszerzenie i jakiego typu.”

Źródło wypowiedzi: mubi.pl

You've just added this product to the cart: